Тази нощ е пикът на годишния звездопад на Персеидите. Небето ще се осветява от по 100 падащи звезди на час, предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от BTV.
Най-добре метеорният дъжд ще може да бъде наблюдаван далеч от градовете и обектите с изкуствено осветление. Метеорите могатда се появят във всяка област на нощното небе, но ще са най-видни, когато навлизат в най-тъмната част на земната атмосфера. Те идват от място в съзвездието Персей, откъдето идва името им Персеиди.
Самите метеори представляват малки частици вещество с размери от песъчинка до грахово зърно. Те се явяват като “следа” на кометата Суифт-Тътъл, осъществяваща своите периодични полети около Слънцето. При движението по своята орбита нашата планета всяка година се доближава до този поток и пресича някои негови части, което води до появата на метеорния дъжд.
Частиците навлизат в земната атмосфера със скорост от 200 километра в час на височина 130 километра и мигновено изгарят, като оставят зад себе си красива ярка следа. Светенето на някои особено ярки метеори продължава до няколко секунди. За наблюдаването на звездопада не са нужни никакви астрономически прибори, ето защо всеки желаещ може да се наслади на нощното зрелище.
Интензивността на този дъжд се променя всяка година и зависи от плътността на облака с частици в тази част от опашката на кометата, която пресича Земята. Тази плътност се определя и от влиянието на другите планети в Слънчевата система и най-вече от гравитационното поле на Сатурн, както и от периодичните посещения на самата комета. Тази година явлението няма да може да се наблюдава в пълния му блясък заради пълнолунието.
От 7 август досега средният брой на падащите метеори беше над 20 на час, а тази вечер ще наблюдаваме пик с петкратно по-голяма интензивност, припомня агенцията.
Снимка: БГНЕС