България се присъединява към кампанията на Европейската комисия за засаждане на 3 милиарда дървета до 2030 г. в рамките на ЕС. За целта в страната ни започва национална кампания по залесяване чрез засаждането на 100 милиона дървета до 2030 г. Инициативата обяви вицепремиерът по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов.
Ще се организира засаждането не само в горски територии, а покрай пътища, в градовете и крайградските райони, както и в територии, които са земеделски. България засажда около 4 млн. дървета годишно, но идеята е този брой да се увеличи значително.
Вече се водят разговори с държавните горски предприятия за осигуряването на посадъчен материал, осигурено е и финансиране за началото на кампанията.
Предвиждат се средства по Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г., които няма да могат да се усвоят заради забавени проекти, да бъдат пренасочени към кампанията по залесяване.