Парламентът ще даде възможност на КЕВР да преосмисли новия ценови модел на тока, който трябва да влезе в сила от 1 юли. Това стана ясно вчера след среща на представители на всички парламентарни групи в НС. „Ще бъдат предложени и ще бъдат разгледани законодателни промени, които да позволят да бъде отложено влизането в сила на ценовия модел”, заяви след срещата депутатът от ГЕРБ и зам.-председател на НС Димитър Главчев. Отсрочката най-вероятно ще бъде от 1 месец. За тези 30 дни Държавната финансова инспекция ще приключи одита си над ВЕИ сектора.
Oт 1 юли влиза в сила новият ценови период, а сметките за електроенергия ще скочат заради новия модел – за потребителите с между 1,4 на сто до 3%. При бизнеса пък поскъпването е между 13 и 20% за преобладаващата част от предприятията и между 4 и 13% за най-големите производства. Бизнесът заплаши с протести, а премиерът Бойко Борисов също се обяви против качването на цените, пише в. „Монитор”. Министър-председа-телят вече лансира идеята за отлагане на влизането в сила на новия ценови период.
Днес парламентарната комисия за наблюдение на дейността на КЕВР ще се събере на извънредно заседание. На него ще бъде изготвен доклад, както и проект на решение какви точно да бъдат законодателните действия на НС по казуса. Конкретните законодателни стъпки ще бъдат съобразени от юридическите експерти, допълни Главчев.
Утре точно в началото на пленарната зала депутатите ще изслушат КЕВР за цените на тока. Регулаторът по закон в момента се избира от НС и това е органът, който следва да упражнява контрол. „В рамките на изслушването ще може да чуем какво точно са имали предвид комисарите, когато предлагат ценовия модел от 1 юли. След това с проекта за решение ще имаме възможност да им предоставим възможностите за реакции така, че това, което предлагат, да е възможно най-благоприятното за всички български граждани, както и за бизнеса”, каза зам.-председателят на НС. Той беше категоричен, че с тези действия не става дума за намеса в работата на независимия регулатор. Всички власти, макар и независими, трябва да работят в синхрон, заяви той.
Енергийният министър Теменужка Петкова обясни, че правителството също прави всичко възможно да се предложат допълнителни мерки за намиране на буфери в енергетиката. Все още не е ясно обявеното намаляване на административните разходи с 10% колко пари ще донесе, обясни тя.
Депутатът от БСП Жельо Бойчев пък нарече инициативата за отлагането на влизане в сила на ценовия период опит панически да се прехвърли отговорността за поскъпването на тока към парламента.