Митрополитът на Българската източноправославна епархия в САЩ, Канада и Австралия – митрополит Йосиф, игуменът на Рилския манастир – Адрианополският епископ Евлогий и кметът на Община Кюстендил Петър Паунов откриха Кюстендилска манастирска гостна стая в Светата обител. Събитието беше уважено от областния управител инж. Владислав Стойков и голяма част от дарителите на експонатите.
Стаята беше осветена от митрополит Йосиф и епископ Евлогий.
„Днес имаме един малък празник. След близо две годишно старание Кюстендилската стая отново доби своя блясък“ каза епископ Евлогий и допълни, че тя е съществувала преди 1963 година, когато е закрита. „Днес отново бе възстановена. Аз лично и братята на светата обител, се радваме, че успяхме да станем съпричастни на делото на кюстендилци“.
„Отзовахте се на нашите молби и погледнахте с любов на нашите желания да застанем отново тук, да станем част от тази неповторима колекция на Рилския манастир“ благодари Петър Паунов.
Кметът изказа благодарности и на всички дарители, предоставили различни експонати за Кюстендилската стая. „Хилядолетната светиня, гордостта на България, е тук – тази Рилска обител. Когато станеш една частица, макар и малка, от нея, може да бъдеш истински щастлив”, допълни Паунов.
Инициативата за Кюстендилската манастирска гостна стая е на игумена на манастира Адрианополският епископ Евлогий и на кмета на Община Кюстендил Петър Паунов, а възстановяването е дело на специалисти от Регионалния исторически музей град Кюстендил и отдел „Култура и духовно развитие” при Община Кюстендил.
В Кюстендилската манастирска стая е представена част от традиционната народна култура на населението от Кюстендилско в началото на ХХ век.
Показана е вътрешната архитектура и уредба на жилище от района и традиционно женско и мъжко облекло.
Неделима част от вътрешната архитектура на жилището е „к?щата” /стая с огнище/, където се е приготвяла храната и се е хранело семейството.
Вътрешно-пространственото оформление на стаята за спане и гости „с?бата” изпълнява двойна функция – жилищна и представителна. Тя е светло помещение с дървен таван, с допълнителна резбована украса. Тук са разположени дървени миндери, покрити с ръчно тъкани вълнени платна, с възглавници покрай стените. Има специално отделено място на домашния иконостас с иконата на Света Богородица и кандило. Отоплението се осъществява от бакърен мангал с въглени от огнището.
Важен елемент от домашната уредба са стенните дървени долапи. В тях се съхраняват тъканите и завивките за спане. На един от рафтовете са показани уреди, използвани за домашното тъкане и различни видове глинени съдове. На фона на този интериор е представено мъжко и женско традиционно облекло от региона – женска носия / саячен тип, зелен, черен и бял цвят/, мъжки костюм – чернодрешен тип.
Представените материали в кюстендилската манастирска гостна стая в по-голямата си част са дарени от родолюбиви хора от региона на Светата обител Рилски манастир .