Кораб “Академик” на Института по океанология при БАН започна ежемесечни експедиции, чиято цел е да събере данни за първоначални оценка на замърсяването на българската акватория на Черно море, съобщава “Труд”. Мисиите на плавателния съд са част от реализацията на три проекта за подобряване на мониторинга на морските води, финансирани с над 3 милиона евро от финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, съобщи шефът на института проф. Атанас Палазов.
В Деня на световния океан – 8 юни, той предупреди, че масовото изхвърляне на боклуци от корабите и по плажовете е на път да превърне дъното на Черно море в бунище.
Целите на проектите, по които океанолозите си партнират с община Бургас и Басейновата дирекция, са да се направи реална оценка на замърсяването и да бъде изградена първата у нас акредитирана лаборатория, която ще анализира морската вода за наличие на тежки метали и органични замърсители. Досега тези изследвания са правени в Унгария, а проби са вземани кампанийно.
За набирането на регулярни данни за състоянието на водата освен “Академик” ще се ползват два буя във Варненския и Бургаския залив, фериботът Бургас-Поти, два бункеровача на “Лукойл” и корабчето, обслужващо туристите до нос “Света Анастасия”.