Експерти описаха в доклад най-опасните пътища у нас и посочиха кои са най-честите фатални шофьорски грешки. Главните изводи в документа са, че шофьорите нямат нужната култура на поведение на пътя и че за контрол на нарушителите се харчат твърде много средства, без това обаче да повишава събираемостта на глобите, предава БНТ.
Докладът е обемен, а статистиката е доста притеснителна. На пътя продължава да липсва дисциплина и толерантност. Едни от препоръките са да се повиши качеството на преподаване в автошколите, по-строг контрол при издаването на шофьорски книжки, както и повече кампании за промяна на обществените нагласи.
Миналата година при тежки катастрофи в цялата страна са загинали малко над 600 души, а над 8 000 са ранените. Най-много са загиналите шофьори, след това са пътниците и пешеходците. Най-много инциденти са регистрирани в Пловдив, София и Варна, а най-малко в Перник, Търговище и Ямбол.
Анализът на пътните експерти показва, че най-много катастрофи стават в районите около междуградските пътища. Малко над 30% са отчетени по републиканската пътна мрежа. В огромен процент от случаите инцидентите са причинени от грешка на шофьора, а не от неизправност в пътя или автомобила.
На първо място в класацията е високата скорост. Отнемане на предимство, неправилни маневри и неспазване на дистанция са останалите най-чести грешки, които шофьорите допускат.
Подобни участъци с висока концентрация на пътни произшествия са общо 77 в цялата страна.
Според експерти обаче обозначавенето със знак не е решение.
От Асоциацията на пострадалите при катастрофи виждат решение на проблема в повишаването на събираемостта на глобите.
Некачествено извършваните ремонти и техническо обслужване на автомобилите също крият огромен риск. Над 80% от ремонтите на автомобили се извършват от нерегистрирани сервизи, сочи още доклада на пътните експерти.