Вицепремиерът Валери Симеонов посочи, че държавата трябва да поеме своята отговорност, включително и финансова, ако иска да промени тенденциите в демографията. По думите му раждането на трето дете ще се стимулира финансово, като се поемат такси за детска градина, дават се помощи за дрехи, учебни помагала, така че третото дете да не се превръща в тежест за българското семейство, каза той пред журналисти, предаде БТА.
По думите му са взети решения в тази посока, като са премахнати ограниченията за броя за ин витро опити. По думите му, мерките ще бъдат заложени в съвместната управленска програма с хоризонт 2020 г., която все още не е съгласувана.
Като други мерки за преодоляване на демографския срив Симеонов очерта възможността младите семейства да получат жилища срещу нисколихвени или буквално безлихвени кредити, както и работа за привличането на българите от българските диаспори извън територията на България.
Според Симеонов могат да бъдат привлечени хора с българско самосъзнание от Македония, от Западните покрайнини, Молдова, Украйна, където има немалък резерв за възстановяване на ръста на населението.
Ще се стремим да ангажираме младите хора, които следват тук, да поемат ангажимент за работа в България. Според Симеонов със стипендии, отпуснати от държавата, подобен ангажимент може да има и за българите, които следват в чужбина.
Вицепремиерът смята, че не трябва да се подценява и здравето на възрастните хора. Те не трябва да се считат за елемент, изключен от демографската работа, и са необходими мерки за профилактика на здравето, а не лекуване на вече установени болести, което ще осигури удължаване на живота им. Мислят се и мерки за неизолиране на хората в пенсионна възраст от икономиката и от трудовия процес.
Идеите са хубаво нещо. Първата пречка е как стигаме изобщо до трето дете, като държавата не ни дава шанс за второ. Работеща бяла жена трудно прави избор да има второ дете поради няколко причини: Във втората година от отглеждането на детето дохода е нищожен – не защото не си си плащал осигурителните вноски, а защото някой чиновник е поставил праг, който те довежда до ръба на мизерията и всяка бяла, образована майка търси начин бързо да се спаси. Един от вариантите е да изпрати детето в детско заведение, не за друго- за да може да увеличи дохода си и избяга от мизерията. В този момент предизвикателството започва. Не е тайна, че в първата година от посещение на детското заведение децата започват да боледуват. Майката е принудена да ползва болничени и капана щраква. НОИ изплаща болничен на база осигурителните вноски за предходните две години- очевидно е, че няма такива. Това от своя страна означава, че престоя в къщи за лечение на детето е за ваша сметка или поне две години след майчинството. И това не е всичко. На фона на решението да потърсите варианти за спасение от мизерията подлагате детето и близките си на изпитание, в това число работодателят си, колеги, педагози, педиатри и т.н. и всичко това защото държавата се е погрижила за тези които не работят и издържат цели фамилии от социални помощи, пари за интеграция, детски надбавки. Г-н Симеонов можете да използвате езика на популизма само пред хора които не са минали през това. Системата Ви произвежда бебета на бедни, неграмотни и неработещи лица. Работещите и грамотните са друга категория от която вие не искате демографските прираст, а само да движат икономиката на бедната държавица, ако изобщо икономика и да финансират множенето на бебета от бедни, малолетно, неграмотни които след това ще мислим как да образоваме и интегрираме.