Първият председател на СДС Симитли, настоящият кмет Апостол Апостолов и съмишленици, демократи се събраха точно в деня, в който преди 25 години са основали СДС. Събраха се в състава, в който са били тогава. Точно преди четвърт век, на 4-ти април лидерите на Екогласност, Зелена партия, БЗНС Н. Петков, социалдемократите на Дертлиев и представители на останалите партийни формации, които тогава са част от Съюза на демократичните сили, демократично настроени, свободомислещи млади хора се събират в Симитли и основават СДС.
За първи председател тогава е избран Апостол Апостолов, тогава лидер на Зелена партия, един от демократите в симитлийска община, който още тогава е давал глас на волята си за правда и демокрация. Той, настоящият кмет е и организатор на първия митинг в Симитли, в зората на демокрацията, срещу безобразното и безотговорно добиване на уран от откритите и закрити рудници на територията на общината. Тези и други спомени от първите месеци на Демократична България, за първите стъпки на синята идея в Симитли „изплуваха” на срещата по повод 25 години СДС Симитли.
Инициатор на трогателната демократична среща бе Никола Николов, един от създателите и учредителите на Съюза на демократичните сили в Симитли.