Благоевград отбеляза тържествено 136 години от освобождението на Горна Джумая от турско робство.
Празненствата започнаха в двора на православния храм „Въведение Богородично”, където бяха положени венци и цветя пред паметната плоча на майор Иван Павлович Орлински в знак на признателност към всички, дали живота си по време на Руско-турската освободителна война през 1877-1878г.
Ансамбъл „Пирин” посрещна благоевградчани в Регионален исторически музей с танц, пресъздаващ участието на българските доброволци в освободителните борби. Вълнуващата танцова постановка включваше изпращане на четниците от близките им, както и сраженията, които са се водили по гори, села, градове.
Открита бе и фотодокументалната изложба „Оръжието, което донесе свободата!” Тя представя кадри от обявяването на Руско-турската война и формирането на българското опълчение, в редовете на което се включват доброволци и от Пиринския край.
Важно място заема освобождението на град Джумая на 12 февруари 1878 г. и мястото на местните общественици в него. Акцентът при експозицията пада върху образци на оръжие, използвано от руската и турската армии в хода на войната, съхранявани във фондовете на Регионален исторически музей – Благоевград и притежание на членове на Общински клуб „Традиция”.
В историческите сведения за 12 февруари може да бъде прочетено: „Руският отряд приближава гр. Горна Джумая, междувременно напуснат от полицията, администрацията и самото турско население. Всъщност до вечерта на 11-ти срещу 12-ти февруари 1878 г. в града остават само единици турци – „старци, недъгави и болни, които не са имали възможност да побегнат.”
Според някои изследователи преди предприемането на военната операция по освобождаването на гр. Горна Джумая, руската власт в лицето на майор Орлински изпраща парламентьор – поручик Мешковато при каймакамина на гр. Горна Джумая – Рашид бей с предложение за доброволно изтегляне на турците зад установената от сключеното Одринско примирие демаркационна линия. Категоричният турски отказ довежда до последвалото руско настъпление и бързото овладяване на гр. Горна Джумая”. И още „На 11 февруари руският отряд наближава града и спира за нощувка на височината Баларбаши. На 12 февруари освободителите влизат в град Горна Джумая, тържествено посрещнати от признателното българско население”.
Муса Палев в присъстващите ли беше?