За времето от 14:00 часа до 16:45 часа на 29.05.2018г., 74-годишна жена от Благоевград е въведена в заблуждение, че съдейства на полицията за залавяне на телефонни измамници, при което й е нанесена щета на приблизителна стойност около 4 950 лева.
По случая е образувано досъдебно производство. Още една жена се вързала на телефонните измамници в Благоевградско. На 29.05.2018г. в РУ-Петрич е получен сигнал от 65-годишна жена от Петрич за това, че около 19:00 часа на 28.05.2018г. й е нанесена щета на приблизителна стойност около 1 000 лв., след като е въведена в заблуждение, че съдейства на полицейски служители за задържане на телефонни измамници. За случая е уведомена Районна прокуратура-Петрич.
ОД на МВР-Благоевград призовава гражданите за повишено внимание и проява на мнителност по отношение на лица, които чрез телефонно обаждане ги въвеждат в заблуждение с цел получаване на парични суми.
При провеждането на полицейски операции няма утвърдена практика полицейските служители да искат лични парични средства и ценности от гражданите.
За предотвратяване на подобен вид престъпления, в случай на телефонно обаждане, при което е поискана парична сума, лични данни (име, ЕГН или адрес) или банкови сметки е необходимо гражданите веднага да се свържат с близки, роднини или съседи и веднага да позвънят на тел. 112 (избира се безплатно).