За изминалите 13 века българска държавност националната ни памет е съхранила не малко образи, заслужаващи уважение и почит. Най-чистата и незасегната от бурите на политическия и обществен живот личност, обаче, е Васил Левски.
На днешния ден, преди 176 г., в Карлово се ражда Васил Иванов Кунчев-Левски. Идеолог и организатор на българската национална революция, Апостол на свободата по думите на големия български писател Иван Вазов, вдъхновен от безграничната си обич към България и от мечтата си да види Отечеството свободно, той работи с неизчерпателна енергия и пълна отдаденост пред своята кауза.
След изпитанията на трудно детство и монашески живот, през 1862 г. той се установява в Белград и се включва в легията на Раковски. Тук получава бойното си кръщение и името Левски. От тук започва пътят му на революционер, пътят на неговото израстване от съратник на Раковски, четник и знаменосец в четата на Панайот Хитов до организатор и идеолог на българската национална революция, създал за няколко години общонационална мрежа от революционни комитети за подготовка на всеобщо въстание за освобождение на българския народ. Васил Левски намира смъртта си още ненавършил 36 г. Неговата саможертва в името на отечеството е събрана в едно изречение: „Ако спечеля, печеля за цял народ, ако загубя, губя само мене си”.
Пред паметника на Васил Левски в гр. Разлог днес се събраха граждани, гости на града, учители и деца от ОДЗ-Разлог, възрастни хора от Дневен център-Разлог, служители от Общинска администрация и др. Кратко слово за делата и живота на Апостола изнесе инж. Нина Кисова-началник отдел „ОКМДС”, а ученичките Анита Иванова и Ралица Хаджиева изрецитираха стихове, посветени на Левски. Венци и цветя поднесоха д-р Мария Копанарова-Тасева-председател на Общински съвет-Разлог, Венцислав Гърменов-зам.-кмет по социалните дейности, представители на политически партии, признателни граждани.