Положена преди 3 месеца маркировка на Северната скоростна тангента вече е некачествена
Екип на Европейски център за транспортни политики извърши проверка на състоянието на новоположената пътна маркировка на Северната скоростна тангента. Припомняме, че през месец октомври 2023 г. маркировката беше напълно подновена. С рефлектометър беше проверена светлоотразителността. Методът на изследване беше чрез контролни проби със сертифициран уред на всеки километър. Измерени бяха и четирите линии (крайна от към разделителна ивица, осова линия – 2 бр. и крайна към лента за принудително спиране), за да се провери текущото състояние на маркировката.
Проучването беше извършено както в посока от с. Мрамор към бул. „Ботевградско шосе“, така и от бул. „Ботевградско шосе“ към с. Мрамор. Направените измервания показаха, че в над 70% от изследваните участъци пътната маркировка не покрива минималните изисквания, заложени в Наредба №2 на МРРБ от 2001 г. за сигнализирането на пътищата с пътна маркировка. Съгласно заложените норми в Наредба 2 към настоящия момент съществува изискване за това според чл. 7, ал.. 8 и 9 във връзка с ал. 4 от същия член минималните изисквания за дневната видимост на пътната маркировка, изразена чрез коефициента на яркост Qd в края на експлоатационния период съгласно БДС EN 1436 да съответстват на клас Q3 или Qd>130 mcd• m-2 •lx-1.
По отношение на нощната видимост на пътната маркировка, изразена чрез коефициента на яркост при обратно отражение при суха настилка, Rl трябва да съответства по БДС EN 1436 на R3 или Rl>150 mcd• m-2 •lx-1.
При извършените контролни проби се установи, че дневната видимост, изразена чрез коефициента Qd не покрива минималните изисквания. Това заключение се прави и като се взима предвид известното текущо замърсяване в зимния период. При измерването се установява, че пътната маркировка е под допустимите норми дори за края на експлоатационния период или с около 25% под минималните изисквания.
По отношение на коефициента за нощна видимост ситуацията е изключително притеснителна. При извършените измервания се установи липсата на светлоотразителни перли, като същите са повредени или напълно липсват. Този дефект се получава, когато се сложи по-малко количество боя и тогава перлите не потъват достатъчно. За да не се отлепят по време на експлоатацията, перлите трябва средно да са потънали около 60%. Измерените стойности показват, че маркировката не покрива изискванията за нощна светлоотразителност, като същата е под минималните допустими стойности с около 50%.
За целите на тази проверка са взети коефициентите в края на експлоатационния период, което не е особено коректно, предвид това, че пътната маркировка е полагана през октомври 2023 година.