На днешния ден църквата почита паметта на Свети Иван Рилски Чудотворец. Небесен пазител на българския народ, основател на Рилския манастир, закрилник на лекарите. Той придобива богословско образование, изучава богослужебните книги и получава духовнически сан.
Приема монашеството и се отдава на смирение, молитва и пост първо в планината Витоша, а после и в Рила, където основава манастир. Там помага на слабите, лекува болните, а вярващи от близо и далеч стават негови ученици. Затова още приживе наричат Свети Иван Рилски “земен ангел” и “небесен жител”.
На днешния ден се отбелязва и Денят на българския лекар. Той се чества от 1996 г., когато Българският лекарски съюз избира за покровител на медиците Св. Иван Рилски.
Днес е и храмовият празник на Рилския манастир. Хиляди миряни се стекоха в манастира, за да почетат днешния голям празник Отчовден. Хора от всички краища на страната пристигнаха, за да се докоснат до магията на Св. Иван Рилски и да си пожелаят здраве и късмет, информира Нова телевизия.
„Благодарим на Господ, че успяхме да се докоснем пак до тази светиня – ние и най-малкият Самуил, който скоро беше кръстен. Пожелаваме си здраве, защото без здраве всичко друго е безсмислено. Нека Бог да бди над нас и да ни дава сили да се справим с всичко, което ни предоставя”, каза Ваня Ковачева.
Св. Иван Рилски се почита като закрилник на българския народ. „С днешния празник манастирът окончава празничните дни в чест на Св. Иван Рилски. Това е най-почитаният, най-големият празник, посветен на преподобния Йоан, като датира много отдавна, още от 11-ти век, когато мощите на Св. Иван Рилски са били пренесени от Светата обител в град София”, каза архимандрит Макарий.
„Винаги е било хубаво и сме радостни като идваме в Рилския манастир при Светеца, да се помолим и за здраве и за целия български народ”, коментира Теменужка Шукадарова.
Хилядите пътуващи към Рилската света обител и в събота трябваше да преминат по тежко увредения път за манастира. Там, въпреки многобройните обещание от АПИ, огромното срутище продължава да е върху пътното платно.
Освен Рилския манастир, вярващите посетиха и други места, свързани с отшелника-светец, като неговия гроб, който се намира на 4 км над Рилския манастир.