Български културни дейци изразиха възмущението си срещу затриването на Благоевград джаз фест и подмяната му с Блус джаз фестивал. Десетки музиканти излязоха със своя позиция по повод прекъсването на една традиция, която бе създадена с любов, усилия и постоянство.
“В трудни времена с усилията на общината в Благоевград и на Венци Благоев беше основан джаз фестивал, на който две поредни години – 2011 и 2012 пред публиката се изявиха много известни артисти от България, Европа и САЩ”, припомня музикантът Христо Йоцов. “Градът разполага с прекрасно пространство за тази цел, на което могат да завиждат много други. И най-важното – хората не бива да бъдат лишавани от правото на избор какво да харесват – дали само чалга, или духовно и смислено изкуство, каквото без съмнение е джазовата музика. Факт е, че последните години на много места се съживиха, а на други – създадоха джаз фестивали, които се радват на успех – Пловдив, Русе, Велико Търново, Хасково, Стара Загора, Бургас, Банско, Варна”, пише още Йоцов.
Негов колега също е огорчен от намеренията Джаз фестивала да бъде заменен с Блус и рок фестивал. “С безпокойство научавам за намерението на управляващите културната дейност в Благоевград да заменят Джаз-фестивала с Блус- и Рок-Фестивал. Без да подценявам нито един музикален жанр, позволявам си да изразя своята загриженост за музикалното възпитание на младежта и да заявя своята съпричастност към развитието на културните процеси у нас. Може би наистина рок-музиката е по-лесна за възприемане, по-лесно смилаема и комерсиално ориентирана. Но Джаз-феста в Благоевград само за две години успя да привлече вниманието не само на публиката в Благоевград, но и на цялата музикална общественост у нас и да изгради авторитет сред най-именитите ни джаз-изпълнители, които са с радост очаквани и приемани най-топло от все по-многобройните ценители на джаза в града. Би било много жалко да се прекъсне една инициатива тъкмо пред прекрасната възможност да се превърне в традиция, обогатяваща културния живот на Благоевград”, тревожи се джаз-пианистът и композитор Л. Денев в социалната мрежа.
Последните две издания на фестивала доказаха, че в град като Благоевград, тази музика може да звучи в автентичен вид. Всеки форум, който събира елита от дадена област на изкуството, е културно достояние и повод за гордост на общината, която е негов домакин и участник в организацията му. Не напразно навсякъде по света, джазовите фестивали са високо ценени.
“Аз също смятам, че Благоевград ще спечели много, ако има един сериозен джаз-фестивал. Иначе всички ще бягат в Стара Загора, където джаз-фестивалът, управляван от Венци Благоев стана един от най-добрите на Балканите! Програмата е много силна, привлекателна и разнообразна. Нека има блус и рок фестивали, но отделно от тях да се възобнови и джаз-фестивалът, защото хубавите работи стават бавно, с натрупване и традиции. А, в Благоевград, традицията е прекъсната в най-деликатния момент за всеки нов фестивал”, коментира Милица Гладнишка, джаз певица и актриса.
Но коментарите не спират до тук. “Дами и господа от Община Благоевград, унищожаването или подмяната на културно събитие от такъв ранг, което вече е започнало да гради историята си, не е начинът по който трябва да се изграждат и възпитават културните ценности в обществото и държавата. Всяко едно начинание се нуждае от търпение, постоянство и труд, за да може то да се развива. Търсенето на популярност и посещаемост от хората става чрез добър мениджмънт, реклама и постоянство. Много хора попадат в капана на “търсенето на едни пари”, за който има немалко примери в държавата ни, чрез съсипването на нещо което е стойностно, културовъзпитаващо и най-вече духовно изграждащо. Джаз фестивалът в Благоевград е събитие на световно ниво и премахването му би говорило единствено лошо за управата на града. Венци Благоев е един от хората които през годините са показвали любовта си към музиката, грижата насочена към образоване на младите и положеният труд джаз музиката да докосва повече хора. Подхождайте с уважение към артистите които се грижат за музикалния и просветен живот в държавата ни”, заявява Теодор Петков, пианист и композитор.
Припомняме, че последното издание на Благоевград джаз фест се състоя през май 2012 година. Тридневният форум без съмнение се радваше на голям успех и бе посетен от стотици музиканти и гости от България и чужбина. Инициатор на събитието бе благоевградчанинът Венцислав Благоев – тромпетист и джазбудител, с подкрепата на община Благоевград.
В България има само няколко места с по-дългогодишна традиция в джаза. Благоевград беше на път да се присъедини към тези места с изключително успешните фестивали през 2011 и 2012г.
Така и не разбрах,за каква точно подмяната става дума,освен че фестивалът се разширява и към него се включва и блус,така както е във всички джаз фестивали?От прочетеното видях ,че изпълнители до сега нямат нищо против включването на класиката,етно и рок (Джазът, оцветен с класика, етно и рок зала “Яворов на19 май 2012г.),а са против блуса като елемент от джаза.Моля прочетете ,която и да е история на джаза или Американската музика и ще видите ,че не сте прави!С уважение П.Георгиев
Подкрепям те Пеше в твоите съждения. Не
Знам за рок, ама без блус няма джаз – затова
И Монтрьо и Монтреал са J&B.
Aко конфликтът продължава тойбе на лична
И комерсиална (комисионерска) основа