Васко Кръпката доказа трънския си корен със скороговорка на трънски диалект, Гуна Иванова изпя химна на Трънско “Гугутка гука в усое”, Ваня Костова и Боян Михайлов развълнуваха публиката. Концертът се проведе под патронажа на областния управител на Област Перник Михаил Михайлов.
Популярни и обичани изпълнители се събраха на една сцена, обединени от обща кауза. По идея на обичаната българска певица Ваня Костова в зала “Георги Русев” в Двореца на културата в Перник се състоя благотворителен концерт за събиране на средства за възстановяване на манастира “Св. Арх. Михаил” в гр. Трън. Пълна зала аплодира горещо изпълнителите, а те се раздадоха от сърце.
Васко Кръпката доказа трънския си корен като развесели публиката с трудно произносима скороговорка на характерния местен диалект. Младите изпълнители Александра Александрова и Юлиян Асенов очароваха зрителите. Ваня Костова и синът й Боян Михайлов развълнуваха с песните си публиката. Голямата българска певица Гуна Иванова изпълни “химна на Трънско” песента “Гугутка гука в усое” от репертоара на незабравимата Гюрга Пинджурова, а после разтърси залата с акапелно изпълнение на Марковска песен от Граово. Зрителите пък се хванаха на хоро.
“Време е да започнем да изваждаме от мрака на заабвението нашите реликви, защото те ни правят българи, те са храна за нашата душа.” С тези думи се обърна към публиката и към изпълнителите областният управител на Перник Михаил Михайлов. Той връчи на кмета на Трън Станислава Алексиева дарителска книга, в която ще бъдат вписани имената на всички, дали приноса си за възстановяването на манастира “Св. Арх. Михаил”.
Това не е първата кампания за възстановяване на ценния културен паметник. От години е сформиран инициативен комитет от родолюбиви българи, които работят в тази посока. Открита е и сметка за дарения, по която вече са постъпвали пари. Строително-ремонтни работи по сградата на черквата се извършват и в момента. Има готови проекти за възстановяването на храма, които са одобрени от Министерството на културата още през 2009 г. Предстои те да бъдат остойностени и да се търси финансиране.
Областният управител на Перник Михаил Михайлов е подновил разговорите с министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева относно отварянето на ГКПП Трънска Банкя – Петачинци. Когато това стане, в региона от двете страни на границата, където има няколко много ценни манастира (Погановски и Суковски) и живописна природа, ще се оформи атрактивна туристическа дестинация.
Интерес за отварянето на пункта има и от сръбска страна.
Манастирът “Св. Арх. Михаил” в гр. Трън е разположен край живописното ждрело на р. Ерма. Когато обикалял по тези места, Алеко Константинов останал толкова впечатлен от красотата и величието на природата, че възкликнал: “Какво, Швейцария ли?”
Светата обител била построена през Второто българско царство. Смята се, че е връстник на Погановския и Одоровския манастир. През Османското владичество манастирът е бил важен културен и просветен център. Сведения за него намираме още при Константин Иречек.
Много легенди и предания витаят по тези земи. Като това за монаха Йосиф и красивата девойка Дарина. За да събере двамата влюбени, Св. Арх. Михаил разсякъл на две скалата и пресушил езерото, което ги разделяло. Явил се в съня на Йосиф и му рекъл: “Твоят път е към любовта.” Смята се, че тук се е укривал и Апостолът на свободата Васил Левски.
Манастирът е опожаряван и въздиган отново няколко пъти. Днес от него е запазена само черквата. В нея личат три слоя стенописи, най-старият от които е от 14 – 15 в.