Римляни посрещнаха гости от Благоевград, Македония и Полша в благоевградското село Дренково.
Днес, в Деня на плодородието, стотици жители и гости станаха част от празника на селото, който разказва „Преданията на виното”. Повод за богатото веселие бе реновираната „Късноантична сграда- село Дренково”. Инициативата за почитане на този туристически обект за втора поредна година е дело на община Благоевград, Югозападен университет „Неофит Рилски”, Регионален исторически музей, движение „Ние жените” и Съвета по туризъм.
Сред официалните гости и домакини бяха зам. – кметът по хуманитарни дейности в община Благоевград Валери Смиленов, зам.- кметът по строителството и сигурността инж. Стоян Благоев, представители на общинска администрация, студенти, както и гости от Македония и Полша. Те бяха посрещнати с чаша вино, пита от лимец и исторически факти за късноантичната сграда. Един от археолозите при разкриването на античната сграда в Дренково и представител на Регионалния исторически музей в Благоевград Юлия Божинова сподели с присъстващите моменти от съществуването на мястото. „Районът на днешното Дренково е населяван от най-дълбока древност- края на VII-VI хил. пр. Хр.”, каза Божинова. Тя допълни, че късноантичната сграда на село Дренково е атрактивен туристически обект, който заема около 900 кв. м площ и включва две големи правоъгълни помещения. Към тях има и едно квадратно с вход към по-малко правоъгълно, както и вътрешен двор, от който се е влизало във вътрешните помещения. Четирите външни ъгъла на сградата представляват полукръгли отбранителни кули. Един от интересните факти за туристи и гости бе производството на вино в помещения на сградата.
От своя страна община Благоевград в лицето на зам.- кметът Смиленов изрази готовност да съдейства за популяризиране на обекта като туристическа дестинация. „Народ без история, е народ без корени”, категоричен бе зам.-кметът Смиленов.
След официалната част на събитието, млади и стари се хванаха на кръшни хора. Атрактивен и богат спектакъл с участници от ЮЗУ „Неофит Рилски”, самодейци от Обединен детски комплекс, фолклорни групи от Народно читалище „Никола Вапцаров” и читалище „Смилен Сейменски”- Логодаж, групи от селата Бачево и Скребатно, участници от македонския град Делчево ознаменуваха заедно продължителността на една история.