Публикуваме съобщението без редакция:
Благоевград за пореден път изпитва тежка криза по отношение на питейното водоснабдяване. Значителна част от нашите съграждани са лишени от вода за питейни нужди.
Проблемът не е от днес и се явява регулярно през летните и зимните минимуми!
Облекчен, поради отпадането на индустрията като значим консуматор, този проблем напоследък, уви, не стои на вниманието на местното управление.
Днес недостигът на питейна вода се чувства с особена острота от нашите съграждани, предвид продължителното, многомесечно засушаване и липсата на възможности за акумулиране на води в периодите на пълноводие. Повече от 50% от годишния отток на р.Благоевградска Бистрица се оттича за около 70 дни (периода Април-Юни) неоползотворен.
Подобни кризи са циклични и няма основания да си въобразяваме, че обстановката ще се подобри от само себе си!
Днес, който и да е управител на експлоатационното дружество (в случая – „ВиК – ЕООД, Благоевград) не би могъл да направи кой знай какво в това отношение.
Ние сме категорично против тази кризисна ситуация да се разглежда и оценява повърхностно и непрофесионално от определени местни политически сили, като се използува в интерес на разрешаването на техни краткосрочни политически проблеми.
Към момента е необходимо да бъде дадена максимална яснота по непосредствената перспектива, а експлоатационното дружество да осъществи регулиране (чрез режим) на водоподаването, с оглед големи жилищни територии да не бъдат трайно лишени от вода за битови нужди.
БСП-Благоевград счита, че днешната тежка ситуация е добър повод за всички отговорни фактори в общината, да загърбят политическите различия и се обединят около разбирането за стартиране на далекоперспективни задачи, които не са предмет само на един мандат.
Това свое разбиране ясно сме формулирали и в своята предизборна програма за местни избори 2011г. – „Благоевград – нашия общ дом!”:
„Покриване на водния дефицит на Благоевград, ярко проявен през периодите на летен и зимен минимуми, чрез изграждане на язовир със завирен обем от около 6млн.куб.м.”
Актуалността на тази наша позиция днес е повече от очевидна! В нея няма нищо оригинално, още по-малко гениално. Тя е резултат от около 40-годишни изследвания и проучвания и е дело на най-изявени български хидролози и специалисти във водния сектор.
Предвид мащаба и сложността на задачата (инвестиция от порядъка на 80-90млн.лв.), решението разбира се не е по силите само на общината и безусловно следва да бъде искана подкрепата на държавата.
Настояваме Кмета на община Благоевград и Общински съвет Благоевград да изведат като приоритет тази задача, а да не я покрият под юргана след първите есенни дъждове, които временно ще облекчат обстановката.