Заради опасно горещото време от Национална компания “Железопътна инфраструктура” въведоха на много места в страната ограничение на скоростта при движението на влаковете. Подобна мярка се налага от съображения за сигурност. Това от своя страна доведе до големи закъснения и изнервени пътници.
Днес на таблото пристигащи на Централна гара в София можеха да се видят закъснения в диапазона между 70, 90 и 120 минути. Най-сериозни закъснения регистрираха влаковете, които пристигаха от Бургас, предаде БНТ.
Бързият влак София-Варна пък беше блокиран над 5 часа от аварирала товарна композиция при Меричлери. Отсечката е еднорелсова и при подобни аварии се спира и движението на всички влакове. От БДЖ заявиха, че движението в района вече е възстановено.
Бързият влак от Бургас пристигна в късния следобед на Централна гара с близо 90 минути закъснение. Част от вагоните във влака били без климатик, твърдят пътници. Това направило дългото пътуване още по-екстремно поради високите температури.
От БДЖ обясниха, че закъсненията се дължат основно на строителни дейности в някои участъци в страната и ограничения на скоростта заради горещото време.
“В днешния ден почти 70 процента от междугарията от София до Варна са с въведени временни ограничения на скоростта”, обясни Ивайло Георгиев от БДЖ.
От Национална компания “Железопътна инфраструктура” обясниха за “По света и у нас”, че е прието максималната температура на релсите да е с 20 °С по-висока от максималната температура на въздуха.
При достигане на критично високи температури може да се получи загуба на устойчивост на релсите. Измервания се правят всеки ден, като с тях се определя и ограничението за скоростта. Поради това е трудно да се правят дългосрочни корекции в разписанието. През лятото най-често се въвеждат ограничения в скоростта по линиите София – Мездра – Плевен – Варна.
Реновираните линии също не издържат на жегата. Днес например по линията Септември-Пловдив разрешената скорост е 60 вместо 130 километра в час.
От БДЖ заявиха, че в горещините се опитват да осигурят влакове с климатици, като с приоритет са дългите дневни линии за сметка на нощните.
“В момента БДЖ пътнически превози разполага с около 40 вагона със седящи места, които са оборудване с охладителни системи”, обясни Ивайло Георгиев.
От БДЖ не уточниха какъв процент от общия брой вагони са снабдени с климатици.