Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) ще провери дали цигарената фабрика в Благоевград ще заработи след 1 март, както обявиха от “Булгартабак холдинг” при спирането на производството ѝ в началото на януари 2019 г. Паралелно ведомството извършва проверка дали с прекратяване на работата на това предприятие дружеството не е нарушило приватизационния си договор, според който няма право да спира дейността на всички свои дружества едновременно. Това каза членът на Надзорния съвет на АПСК Руси Статков пред Mediapool в четвъртък, ден преди посочената дата като краен срок на престоя на цигарената фабрика.
Спирането на производството в “Благоевград- БТ” доведе до съкращаване на почти всички около 200 работници там, които си взеха обезщетенията. Така и не стана ясна причината за затваряне на фабриката.
Според сключения през 2011 г. приватизационен договор с регистрираната в Австрия “БТ Инвест”, която обаче вече не е собственик на тютюневия холдинг, компанията трябва да запази своята основна производствена и търговска дейност до 2021 г. и има право да спира работа за общо 12 месеца за десетгодишния период на действие на поставените в контракта условия, стана ясно от думите на Статков.
През 2016 г. “Булгартабак холдинг” вече затвори цигареното си производство в София, което формално бе прехвърлено в Благоевград, макар служителите да обявиха, че машините от фабриката са продадени. Тази еквилибристика бе за пред АПСК, за да не търпи санкции, при положение, че приватизационния договор посочва само да се запази дейността на предприятието, без да е задължително да е на същото място.
В резултат теренът на софийската цигарена фабрика бе разчистен, през лятото на 2018 г. дружеството “Сф-Бт”, свързано с “Булгартабак Холдинг”, получи разрешение да разработи изменение на устройствения план на терена, за да стори върху него осем нови високи сгради.
Със затварянето и на благоевградското предприятие реално се затваря и формалната работа на “София-БТ”. Не е ясно дали работи преработвателното предприятие на тютюневия холдинг в плевенското село Ясен, а огромната сграда на компанията майка в самия център на София е празна. На дадените на сайта на дружеството телефони никой не вдига, а в “Благоевград БТ” има само охрана.