268 231 жители на Благоевградска област имат право да гласуват на предстоящите местни избори. 307 237 пък е броят на гласоподавателите от региона, които могат да пускат бюлетини за президент и вицепрезидент. В неделя за първи път заедно с местните избори ще се проведат и избори за президент и вицепрезидент. Само веднъж в България след демократичните промени е имало вот „две в едно” – през 1991 година, когато са били местните и парламентарни избори.
На територията на община Благоевград 67 604 души имат право да гласуват за кметове и общински съветници. 78 370 гласоподаватели ще пускат бюлетини за президент и вицепрезидент. Разминаването в броя на имащите право на глас се дължи на закона за уседналост, който изисква адресна регистрация 4 месеца назад за местните избори.
„14 са общинските избирателни комисии в Благоевградска област. Във всяка от тях има по 17 души, което означава, че общият брой е 238, ” каза Мартин Терзийски, експерт в Областна администрация- Благоевград.
Броят на секционните избирателни комисии на територията на областта е 541, плюс 2 подвижни в общините Разлог и Кресна. В Благоевград секциите са 121. За изборния ден може да бъдат разкрити още 2 – в болницата и в следствения арест. Избирателите, които все още не знаят къде трябва да упражнят вота си, могат да проверят адреса на секцията, в която могат да гласуват по списъка на Интернет адреса на ГРАО или пък със SMS на номер 14 726. Броят на урните надхвърля 1200. „За всеки избор има по една урна, като има осигурени и резервни, за тези, които се напълнят,” каза още Мартин Терзийски.
От представител на секционната избирателна комисия избирателят получава подписани пред него бюлетини за съответния вид избори и в тъмната стаичка отбелязва вота си с хиксче. След това трябва да сгъне бюлетината така, че изборът му да не се вижда и да я предаде на член на секционната комисия за още един печат на гърба. Бюлетините за президент се пускат в една урна, а тези за кмет и общински съветници – във втора. Там, където има избор за кмет на кметства в трета урна. Гласуването започва в 6.00 часа сутринта и продължава до 19.00 часа. Законът позволява времето за подаване на гласове да бъде удължено до 20 ч., ако в края на изборния ден пред някоя секция има опашка от желаещи да пуснат бюлетини.
След края на изборния ден и преброяването на бюлетините, протоколите и изборните книжа отиват директно в ЦИК. Избирателите имат право само на една грешка при отбелязването на вота. Ако сгрешат, предават бюлетината на представител на секционната избирателна комисия, който я вписва като недействителна.
Източник: E-79.com