Един от дните в календарната година с акцент върху здравето е посветен на борбата с хипертонията и това е 17 май, който се отбелязва от 2005 година по инициатива на Световната лига по хипертония. Основната цел е да се повиши информираността на обществото за заболяването, а от там да се подобри превенцията и своевременното откриване и лечение на високото кръвно налягане.
За целта вече дванадесета поредна година компанията ни, съвместно с Национална лига по хипертония, Дружеството на Нефролозите в България и Български червен кръст провеждат национална кампания за безплатно измерване на кръвно налягане едновременно в 11 града в страната- София, Пловдив, Стара Загора, Варна, Бургас, Добрич, Благоевград, Кърджали , Хасково, Русе и Плевен. Прегледите се извършват в специално изградени пунктове, на места с голям човеко-поток от 10 до 16 часа. Пунктът в Благоевград ще се намира на ул. „Тодор Александров“ (пред магазин Билла и Съдебната палата).
За изминалата 2015 година броят на хипертониците, получаващи антихипертензивни лекарства по НЗОК надхвърля 1,2 мил. души, но съществуват и такива, които не използват предписването им по Здравна каса. Това на практика означава, че всеки 4-5 българин е хипертоник, като голяма част от хората с високо кръвно са в млада и на средна възраст.
Артериалната хипертония (АХ) е заболяване не само на сърцето, а засяга целия организъм. Това е една от най-разпространените и същевременно най-коварни болести, поради множеството неблагоприятни последствия, до които води безсимптомно. В резултат на АХ настъпват тежки, а в много случаи и смъртоносни усложнения като мозъчен инсулт, миокарден инфаркт, нарушения на бъбречната функция, проблеми, свързани с бременността, увреждания на очите и др.
По данни на Българското нефрологично дружество, хроничното бъбречно заболяване /ХБЗ/ има честота сред европейското население между 5 и 10%. За България тази честота е малко по-висока – около 12%. Най-честата причина за ХБЗ е захарният диабет – в 35% от случите, на второ място като причина за ХБЗ се нарежда артериалната хипертония – около 30%. Хипертензивната нефропатия няма изявена клинична субективна симптоматика, т.е. пациентите нямат специфични оплаквания, освен тези характерни за високото кръвно налягане. В резултат на това, бъбречното увреждане от хипертонията, подобно на самата нея, протича неусетно и подмолно. Без значение каква е причината за бъбречна недостатъчност, високото кръвно налягане неминуемо може да доувреди бъбреците.