Баражи като защитна мярка срещу наводнения се изграждат в коритото на река Бистрица, протичаща през центъра на Благоевград. Старите баражи, градени преди 50-ина години, са разрушени или затлачени. Днес багерите работеха в района на плажа, баражи се изграждат и в коритото на реката в чертите на града. Под шумящите баражи, любимо място за къпане през лятото на поколения благоевградчани, от няколко дни се изгражда бараж. За да слязат багерите в коритото на реката, оградено със стена след катастрофалното наводнение от юли 1954 година, са направени временни пътища под 3-метровите баражи.
От самия бараж е изградена половината-южната част. За да се изгради другата половина, се наложи отбиването на реката по ново корито. Днес багерите изтребваха водата от отбитата река, помагайки на двете помпи, едната от които бе отказала. Временен път се изгражда и при въжения мост при стария закрит басейн, където старият бараж почти не личи, затлачен от реката. Строителството на предпазни съоръжения трябва да бъде завършено до началото на пролетта през следващата година, когато започва снеготопенето, пише БГНЕС.
Миналата година по същото време, със заповед на областния управител бе извършено прочистване от растителност коритото на река Бистрица от парк Бачиново до вливането й в р. Струма. Наскоро започна и изграждането на баражите, които забавят скоростта на пролетните води.
По повод 100-годишнината на Горска служба-Благоевград, чествана преди месец, Югозападното държавно предприятие започна ремонт на „криволейния бараж” на река Хърсовска, приток на Бистрица.
Идиоти. От къде вода като има водохващане? Какво ще правите с кръчмата до “старата” банка?