28-годишна жена от Благоевград бе приета вчера в Спешно отделение на благоевградската болница след жестоко нажилване от рояк пчели. Младата жена отишла да нагледа имота си в село Горно Осеново, където семейството отглеждало пчели. Тя била нахапана по цялото тяло, включително по лицето. Наложило се спешно да бъде прегледана от лекар, пише „Всеки ден”.
Медиците от няколко спешни центрове в страната отчитат истински бум на изпохапаните от пчели през последните няколко дни. Засега сериозни смъртоносни инциденти нямало, но зачестявали позвънявания на спешния телефон 112. Операторите, обслужващи спешната линия, съобщават за над 10 жестоко нажилени пчелари от понеделник насам.
Експертите са категорични, че агресивното поведение на иначе много ценните насекоми е лошото време в края на миналата седмица. Когато е дъждовно и мрачно, пчелите стават нападателни, а при толкова много облаци и дъжд неслучайно са агресивни. „Когато трябва да отваряме кошерите, става страшно”, разказва Верка Станева от силистренското село Ситово.
Друга собственичка на кошери в пернишко село Долна Врабча преди дни разказа как силно разярените й пчели я нападнали на рояци и я изпохапали. Жената искала да ги нагледа, затова отворила и затваряла една след друга пчелните къщички. Изведнъж те започнали да фучат наоколо, налетели й и десетки от тях забили жилото си в нея. Ципокрилите нападнали и нажилили дори дворното й куче. Възрастната жена от години отглеждала пчели и вадела мед, но такова чудо не й се било случвало. Наложило се дори да извика линейка от близкото градче Земен. Лекарите й инжектирали спешно урбазон. Пчелари съветват при разбеснял се кошер да се вземе нова пчела майка, но не са сигурни, че и това ще помогне.
Мухите също са освирепели – те нападат и хапят последните курортисти по морето. Вината за това отново бе хвърлена върху лошото време. Според потърпевшите това са конски мухи – едри и хапещи болезнено. Обикновено те налитали на едрите домашни животни – коне, магарета и крави. Сега обаче от тях гъмжало и по плажовете на родното Черноморие.