В САЩ ограничението за наличие на алкохол в кръвта при шофиране е 0.08 промила, но статистиката показва, че дори и количество под законовия максимум повишава риска на пътя.
Социологът от Калифорнийския университерт Дейвид Филипс изследва официланите данни за произшествията на пътя в САЩ.
Проучването включва всички хора, които са били участници във фатални автомобилни инциденти от 1994 година до 2008 гоидна. Общият им брой достига 1 495 667 души.
Резултатите от проучването показват, че катастрофите са 36.6% по-тежки дори когато алкохолът е едва доловим в кръвта на шофьора. Статистическите изследвнаия показват, че дори с 0.01 промила алкохол в кръвта, леко пийналите шофьори допускат 4.33 сериозни инцидента, докато за трезвите шофьори числото е 3.17 тежки катастрофи.
Филипс обяснява, че употребилите алкохол шофьори са по-склонни да ускоряват, да не са с добре закопчани колани и в случай на катастрофа те да управляват удрящата кола, т.е да причиняват инцидента.
Американският стандарт за допустимо съдържание на алкохол при шофиране е 0.08 промила, в Германия, както и в България, е 0.05 промила, в Япония 0.03, а в Швеция 0.02.
Учените се надяват да се проведат още независими изследвания, които да потвърдят че дори минималното количество алкохол е опасно при шофиране и управляващите да вземат законови мерки, което би намалило потенциалните пътни инциденти.