7 войнишки паметника разположени на територията на област Благоевград ще бъдат предложени за финансиране от републиканския бюджет на Националния комитет за отбелязване на 100 г. от Първата световна война и участието на България в нея.
Това беше решено днес на редовно заседание на Областната комисия за войнишките паметници, председателствана от областния управител Димитър Димитров. Заседанието се свиква във връзка с получено писмо от Добромир Тотев, постоянен секретар на отбраната на МО на Република България и в изпълнение на разпоредбите на Решение на МС №449за отбелязване на годишнината.
Паметниците са избрани на база предложения на кметовете от общините в областта, за обекти нуждаещи се от спешен ремонт и освежаване. Това са: в община Благоевград – паметник – костница на загинали във войните 1912 – 1918 г. в старите гробища на Благоевград; чешма – паметник на загиналите във войните 1912 – 1918 г. редници и офицери на площада в с.Падеш; паметна плоча на загинали във войните 1912 – 1945 г. в с.Селище; в община Сатовча – паметник – костница на загиналите във войните 1912 – 1918 г. с паметни плочи за тях и за загиналите в Отечествената война; община Гърмен – паметник на загиналите във войните 1913-1918г.; паметник на загиналите във войните 1912 – 1918 г. в с. Скребатно; община Кресна – Храм-паметник – костница „Св. Иван Рилски”, на загиналите във войните 1912 – 1918 г., град Кресна. Областната комисия актуализира и Правилник за организацията и дейността на областната комисия за военните паметници
На заседанието присъстваха подполковник Иванов – командир на военно формирование 26400, който презентира войнишките паметници зачислени на военно формирование 26 400 Благоевград; майор Велев, зам. – началник областен военен отдел Благоевград; Недко Шопов – началник Военен клуб; Христина Цонева -директор на Регионален исторически музей; Елена Арнаудова – началник отдел култура в Община Благоевгради представители на регионалните структури на военнопатриотичните организации.