BG-ALERT е нова система, допълваща възможностите на съществуващата Национална система за ранно предупреждение и оповестяване, която ще позволи на компетентните държавни органи да разпространяват предупредителни съобщения до населението, в случай че разполагат с достоверни данни и информация за предстоящи или случващи се бедствия или извънредни ситуации на определена територия.
Директорът на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Александър Джартов представи днес основните елементи, свързани с възможностите на BG-ALERT – проект, по който се работи през последните няколко години. „Идеята зад въвеждането на системата е да се повиши процента на оповестяване, тъй като към момента не съществува технологично решение, което да оповести 100 % от населението. Смисълът е да може хора, които се намират в опасна зона или има потенциална опасност за тях, да бъдат уведомени, защото това може да спаси техния живот“, подчерта главен комисар Джартов.
Очакванията са системата, с която към момента разполагат 17 държави в Европа, да бъде въведена в експлоатация у нас в началото на 2024 г., разработва се и наредбата, която да регламентира съответните правила и процедури, по които тя да се използва. „Предупреждението, което се явява последна стъпка, не става напълно автоматизирано – решението дали да се осъществи или не, се взима на база на всички данни, които постъпват. Редът за ранно предупреждение на населението в страната ни е регламентиран със Закона за защита при бедствия – правомощията да задействат Националната система за ранно предупреждение и оповестяване (сиренната система) и да използват BG-ALERT имат министрите, областните управители, кметовете на общини, кметовете на населени места и кметските наместници“, допълни още директорът на ГДПБЗН.
От утре, 7 ноември, започва планираното тестване на системата BG-ALERT на територията на област Габрово. Поетапно ще бъдат извършени тестове във всички 28 области на страната, като на 29 ноември ще бъде проведен национален тест в цялата страна. Съобщението, което ще получат абонатите и на трите мобилни оператори, е с определен надпис в зависимост от версията на операционната система на устройството, а звукът – специфичен, по стандарт, така че да привлече вниманието предвид важността на тези съобщения. В реална ситуация текстовете на съобщенията ще показват нивото на опасност, в какво се изразява тя, ще съдържат също и линк за достъп до страницата www.bg-alert.bg, така че гражданите да получат допълнителна информация.
Дати за провеждане на тестовете:
∙ 07.11.2023 г. (вторник) – за област Габрово;
∙ 14.11.2023 г. (вторник) – за области Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Плевен;
∙ 15.11.2023 г. (сряда) – за области Велико Търново, Разград, Русе и Силистра;
∙ 16.11.2023 г. (четвъртък) – за области Варна, Добрич, Търговище и Шумен;
∙ 21.11.2023 г. (вторник) – за области Бургас, Сливен, Стара Загора и Ямбол;
∙ 22.11.2023 г. (сряда) – за области Благоевград, Кюстендил, Перник, Софийска област и София-град;
∙ 23.11.2023 г. (четвъртък) – за области Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян и Хасково;
∙ 29.11.2023 г. (сряда) – национален тест в цялата страна.
В часовия диапазон от 12:00 до 12:30 ще бъде излъчвано съобщение, съдържащо текст на български и английски език, и ще бъде разпространявано чрез мрежите на мобилните оператори до устройства, поддържащи технологията Cell Broadcast. Получаването на съобщението на мобилното устройство се очаква да бъде еднократно и съпроводено от специфичен звук и вибрация, дори при активиран тих (безшумен) режим.