Поп и ходжа благословиха новото начинание, кметът Апостол Апостолов удари бутилка шампанско в лопатата на багера за старт на работата в рудник „Ракитна”.
Започна открития въгледобив в находището в местността „Червилото” край симитлийското село Ракитна.
Отец Яне отслужи светата литургия и напръска със светена вода работниците и багерите в рудника. Ходжата на Долно Осеново Мустафа Мустафов отправи свещени молитви и закла жертвено агне край площадката на находището по правилата на исляма. Двата ритуала за благословия на старт на работата, по каноните на православието и на исляма, бе заради различното вероизповедание на хората, пряко ангажирани с инвестицията и работния процес в рудник „Ракитна”.
Смела инвестиция на фона на икономическата обстановка в България. Така концесионерите от „КАМ и КАМ” определиха инвестицията в разработването на находището в местността „Червилото” край село Ракитна. „Разчитаме много на това, че влизаме в една община с традиции във въгледобива. Изключително важно е за всяко предприятие да работя хора, които разбират от работата си, а тук безспорно има такива. В момента не е лесно да се намерят квалифицирани работници във всяка сфера, разчитаме на това, че няма да се налага да обучаваме кадри и да имаме допълнителни разходи в тази насока”, коментира Киро Киров, представител на мажоритарния собственик на концесионера „КАМ и КАМ”.
„Това е голяма инвестиция за община Симитли, още повече, че в условията на световна икономическа криза успяваме да отворим едно предприятие, в което ще се разкрият доста работни места. Това не е първото предприятие от такъв мащаб, което е доказателство че в общината е създаден добър микроклимат за инвестиции, комуникацията между бизнеса и местната власт са на високо ниво”, коментира кметът на община Симитли Апостол Апостолов.
Първите резултати от пробите за очакван добив и качество на залежите са обнадеждаващи, казват концесионерите от „КАМ и КАМ”. Със старта на реалната работа по въгледобива се договарят и пазарите.
От първия работен ден, на работа са около 20 човека. Предстои да бъдат наети още три пъти повече. А в перспектира, с разработването на подземни галерии, мината ще осигури работа на поне 200 работници.
„Всеки бизнес преследва печалба. Но паралелно с това да печелят и хората, които работя тук. Всеки бизнес има и социален ефект, надяваме се при нашия проект този ефект да бъде положителен”, допълни Киров.
Не без значение за община Симитли са и постъпленията, които ще бъдат инкасирани в общинската хазна като процент от концесионната такса.
Напомняме, Министерски съвет отдаде на концесия за 15 години находището в местността „Червилото” край симитлийските села Ракитна и Мечкул през август миналата година. Определената от МС концесионна площ е в размер на 547 324 кв. м. Добивът на кафяви въглища в участъка ще осигури поминък за десетки семейства в района и реално ще даде нов живот на миньорските села Брежани, Ракитна, Сенокос, Мечкул.
Задълженията за инвестиции на концесионера „КАМ и МАК” са за не по-малко от 732 000 лева. Голяма част от парите ще се насочат към подобряване на инфраструктурата, подобряване и поддръжка на пътната мрежа, облагородяване на района.
Снимки: Община Симитли