С повишаването на дневните температури започва почистването на дворове, вилни имоти и земеделски земи от горими отпадъци. Сухата растителност се пали, без да се спазват необходимите мерки за пожарна безопасност и пламъците могат да засегнат сгради, земеделски или горски насаждения, а също така застрашават и човешкия живот.
Същевременно продължава подготовката и засаждането на новата реколта от зеленчуци и др. култури в земеделските площи. Част от стопаните почистват останалите от предходната година растителни отпадъци и сухи треви чрез изгаряне, което е ЗАБРАНЕНО! Практиката показва че неправилното използване на огньове на територията на Община Благоевград, през периода на повишаването на температурите възникват пожари в сухи треви, лозя и други, които застрашават съседни жилищни, селскостопански, горски обекти, както и нанасят преки екологични щети.
Въпреки нормативните документи, заповеди и инструкции целящи повишаване на пожарната обезопасеност през пожароопасния сезон, всяка година се намират недобросъвестни граждани, които ги пренебрегват и нарушават. Безобидни на вид запалвания са причина за развитие на големи пожари, които изпепеляват вилни и стопански постройки, горски масиви и насаждения. Често това става с цел почистване, но извършено безконтролно и неорганизирано, без да се отчита пожарната обстановка, последствията понякога се случва да бъдат доста трагични.
РАЙОННА СЛУЖБА „ПОЖАРНА БЕЗОПАСНОСТ И ЗАЩИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО” – БЛАГОЕВГРАД СЪОБЩАВА: ЗА ДА НЕ ДОПУСНЕМ ПОЖАРИ ПРЕЗ ПРОЛЕТНО-ЛЕТНИЯ СЕЗОН
Най-често пожарите през този период са в сухи треви, които в последствие се прехвърлят в горите. Това се получава при почистването на ливади, обработваеми площи и др. покрай горските масиви като растителните отпадъци се изгарят.
Най-пожароопасни за горите са сезоните ранна пролет и ранна есен. Това се обяснява с обстоятелството, че тревната растителност през това време е суха и лесно се запалва.
Затова е необходимо при пролетното почистване на дворове, ливади, градини и др.да се спазват някои противопожарни правила, а именно:
* ЗАБРАНЕНО Е ИЗГАРЯНЕТО НА СТЪРНИЩА, СУХИ ТРЕВИ И ДРУГИ РАСТИТЕЛНИ ОСТАТЪЦИ В ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ;
* ЗАБРАНЕНО Е ПАЛЕНЕТО НА ОГЪН В ЗЕМИТЕ ОТ ГОРСКИЯ ФОНД И НА 100 МЕТРА ОТ НЕГОВИТЕ ГРАНИЦИ;
* ПАЛЕНЕТО НА ОГЪН В ГОРИТЕ И ЗЕМИТЕ ОТ ГОРСКИЯ ФОНД СЕ ИЗВЪРШВА САМО НА МЕСТАТА, ОПРЕДЕЛЕНИ ЗА ТОВА ОТ ДЪРЖАВНИТЕ ГОРСКИ СТОПАНСТВА – МЕСТАТА СА ОБОЗНАЧЕНИ С УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ;
* НЕ ПАЛЕТЕ ОГЪН /ДАЖЕ И НА ОПРЕДЕЛЕНИТЕ, ОБОЗНАЧЕНИ И ОБЕЗОПАСЕНИ МЕСТА ОТ Д Г С/ ПРИ СИЛЕН ВЯТЪР;
* НЕ ОСТАВЯЙТЕ БЕЗ НАБЛЮДЕНИЕ ЗАПАЛЕН ОГЪН;
* ПРИ НАПУСКАНЕ НА РАЙОНА ОГЪНЯТ ДА СЕ ИЗГАСИ ДОБРЕ С ВОДА, ПРЪСТ ИДР.
ЗА ДА НЕ ДОПУСНЕМ ПОЖАРИ ПРЕЗ ПРОЛЕТНО-ЛЕТНИЯ СЕЗОН И ако все пак някъде възникне пожар, е необходимо НЕЗАБАВНО ДА СЕ СЪОБЩИ НА ТЕЛЕФОН 112.
От решаващо значение за недопускането на пожари през този период е отношението на хората към тази задача. Нужно е всички да разберат голямата отговорност, която носят, да спазват най-съзнателно и точно противопожарните изисквания при пролетното почистване.
Не позволявайте пожар да унищожи имуществото Ви или да застраши живота и здравето на вашите близки и роднини!
При пожар, незабавно информирайте на телефона за спешни повиквания – тел. 112 или 073 867 296 ;