Преподавателите по информационни технологии и информатика от Второ основно училище „Димитър Благоев“ г-жа Вера Георгиева, ПГИ „Иван Илиев“ г-жа Екатерина Бонева – Дамянова и от ПМГ „Акад. Сергей Корольов“ г-жа Емилия Николова, посетиха научния център на Европа ЦЕРН – Европейският център за изследвания в областта на физиката на елементарните частици, разположен на границата между Швейцария и Франция, близо до град Женева.
Обучителната програма е организирана от МОН и образователния офис на ЦЕРН. Учителите (39 учители от страната), включени в обучителната програма са подбрани според професионалната им квалификация, участие в проекти и научно – практически разработки, семинари и конференции, участие на техни ученици в олимпиади, национални състезания и др.
Координатори и ръководители на групата посетила ЦЕРН през месец октомври 2016 г. са г-жа Ремдие Ибрям, главен експерт в дирекция „Квалификация и кариерно развитие“ и директорът на Националната обсерватория „Николай Коперник” във Варна г-жа Свежина Димитрова. Преподавателите от Благоевград преминаха 40 часов квалификационен курс (в продължение на 5 дни) – под формата на лекции, наблюдение и лабораторни упражнения, водени от български учени работещи в ЦЕРН.
В рамките на програмата преподавателите посетиха тестовата установка на LHC магнитите, които работят при температури до –271°C; детектора ATLAS; контролния център на машината на Сътворението- известна в научните среди като Големия Адронен Колайдер (LHC), IdeaSquea,; AMS експеримента; компютърния център на ЦЕРН -сърцето на цялата научна, административна и компютърна инфраструктура на научния център; СМS детектора, който се намира на 100 метра под земята и е един от четирите експеримента за регистриране на елементарни частици в LHC; IdeaSquear – цeнтъp зa идeи, където млaди yчeни, включитeлнo yчитeли и yчeници, пpeдcтaвят cвoитe нaй-peвoлюциoнни идeи, кoитo eвpoпeйcкaтa opгaнизaция щe изпoлзвa зa cвoитe бъдeщи изcлeдвaния в пocoкa нa физикaтa нa eлeмeнтapнитe чacтици, кaктo и в дpyги oблacти нa нayкaтa.
ВS’Cool LAB (учебната лаборатория на ЦЕРН), дамите запретнаха ръкави, нахлузиха дебели ръкавици и пресъздадоха камерата на Уилсън за създаване на изкуствени облаци и с нейна помощ наблюдаваха алфа и бета частици и следите, който те оставят, преминавайки през нея. Целта на програмата е да вдъхнови учителите да предизвикат интерес към модерната наука и обучение у учениците, като им разкажат какво са видели и преживели в най-голямата в света лаборатория по физика на елементарните частици и им помогнат да мислят различно.В световен мащаб има отлив от природните науки, защото те са твърде трудни за изучаване. Идеята е чрез видяното учителите да мотивират учениците за по-задълбочено изучаване на физиката, информатиката и инженерните дисциплини, като им обяснят какво приложение намират в науката. С тази програма ЦЕРН се опитва да наложи нов модел на връзката учител – ученик и хората от сферата на научните постижения.
От ЦЕРН очакват да открият чрез възпроизвеждане на Големия взрив как енергията се превръща в материя. Обучители от страна на ЦЕРН бяха български учени, които работят там.