Броят на новорегистрираните случаи на коронавирус по света продължава да намалява, като изключение по този показател правят само Северна и Южна Америка и Африка, съобщи Световната здравна организация (СЗО).
В тазседмичния си доклад здравната агенция на ООН каза, че в световен мащаб са регистрирани около 3,5 милиона новозаразени и над 25 000 починали, което представлява спад съответно с 12 и 25 процента. Тенденцията за намаляване на регистрираните инфекции се очерта още през март, въпреки че много страни отмениха програмите си за масово тестване и наблюдение, което прави прецизното преброяване на случаите изключително трудно, пише БТА.
СЗО каза, че има само два региона, в които регистрираните инфекции с коронавирус са се увеличили: Северна и Южна Америка – с 14 процента, и Африка с 12 процента. Броят на случаите остава стабилен в Западно-Тихоокеанския регион, а във всички останали части на света той намалява. Някои от най-резките повишения на броя на инфекциите се наблюдават в Китай, където новозаразените миналата седмица нараснаха със 145 процента.
Американският президент Джо Байдън призова световните лидери да подновят международния ангажимент за борба срещу заболяването. Направи го на състоялата се вчера чрез видеоконферентна връзка Световна среща на високо равнище за КОВИД-19, председателствана от САЩ. По този повод Държавният департамент съобщи, че Вашингтон е предоставил близо 540 милиона дози ваксини срещу коронавирус на над 110 държави и територии.
На срещата бяха поети финансови ангажименти за над 3 милиарда долара. От тези средства 2 милиарда ще отидат за непосредствен отговор на пандемията от новия коронавирус, а 962 милиона долара ще бъдат предоставени на фонд на Световната банка за предотвратяване на пандемии в бъдеще. Съединените щати обявиха, че увеличават вноската си във фонда с 200 милиона долара до общо 450 милиона долара.
АЗИЯ
В сряда в Китай бяха регистрирани 1917 нови случая на коронавирус, от които 237 са симптоматични, а 1680 – асимптоматични, с което общият брой на заразените в страната достигна 220 958. За сравнение ден по-рано бяха регистрирани 1927 нови случая, от които 324 симптоматични и 1603 асимптоматични. Властите на китайската столица заявиха пред журналисти, че градът няма да влиза в пълен локдаун, противно на появилите се слухове. От 22 април в Пекин са регистрирани 928 случая на коронавирус, заради което в града са въведени редица ограничителни мерки.
Вниманието на медиите привлече и фактът, че вчера Северна Корея обяви първото си огнище на коронавирус и наложи локдаун в цялата страна. За първи път от началото на пандемията севернокорейските медии публикуваха кадри, на които държавният ръководител Ким Чен-ун е с медицинска маска, съобщи южнокорейската агенция Йонхап. Той председателстваше заседание на Политбюро на Централния комитет на управляващата Корейска трудова партия, на което всички бяха с маски. Лидерът на Северна Корея нареди строга карантина във всички градове и окръзи. По думите му задачата на властите е да елиминират вируса възможно най-бързо, да предотвратят разпространението му и да осигурят бързо лечение на заразилите се.
В същия ден новият президент на Южна Корея Юн Сук-йол в речта си пред втората глобална среща на високо равнище за КОВИД-19 обеща да предостави допълнителни 300 милиона долара за глобална инициатива за финансиране на тестове и ваксини срещу коронавирус за по-бедните страни.
ЕВРОПА
СЗО съобщи, че потвърдените смъртни случаи от коронавирус в Европа са надхвърлили два милиона. Въпреки че броят на случаите в региона намалява, той остава твърде висок, отбелязва организацията.
Националната статистическа служба на Великобритания съобщи, че през първото тримесечие на тази година страната е отбелязала най-бавния си икономически ръст от една година насам. През този период БВП е нараснал с 0,8 процента, забавяйки се с 1,3 процента спрямо предходното тримесечие. Същевременно месечните оценки сочат, че през март БВП се е свил с 0,1 процента. Растежът се забавя, тъй като производителите и търговците на дребно се борят да преодолеят затрудненията с доставките след пандемията, а войната в Украйна е фактор за увеличаване на цените на храните и енергията. Данните за продажбите на дребно показват, че британските потребители вече ограничават разходите си, тъй като икономистите прогнозират, че през тази година във Великобритания ще се наблюдава най-големият спад в стандарта на живот за последните шест десетилетия.
В началото на седмицата премиерът Борис Джонсън призна, че пандемията и войната в Украйна са причинили икономически сътресения, но заяви, че “никое правителство не може реално да предпази всички от последиците”.
Базираният в Мюнхен институт за икономически изследвания „Ифо” (Ifo) в понеделник разпространи резултати от изследване, които сочат, че миналия месец в Германия делът на работещите от вкъщи е намалял незначително, въпреки че страната е отменила изискванията за дистанционна работа. Проучването, проведено сред 9000 компании, е показало, че 24,9 процента от германските служители са работили от вкъщи поне през част от времето през април, а през предходния месец те са били 27,6 процента.
Във Франция от следващата седмица маските престават да са задължителни в обществения транспорт, но остават да са задължителни при влизане в лечебни заведения. Остава в сила и седемдневната карантина за лица с положителен резултат от тест за коронавирус. Във вторник бе съобщено, че за предходното денонощие в страната са били регистрирани 56 449 нови случая, предимно на варианта Омикрон, въпреки мащабната ваксинационна кампания, благодарение на която над 79 процента от населението на страната са получили три дози ваксина.
В Италия в сряда бяха регистрирани 42 249 нови случая на коронавирус за последното денонощие и 115 смъртни случая, свързани със заболяването, предаде агенция АНСА. Това е по-малко от регистрираните във вторник 56 015 нови случая и 158 починали. Броят на инфекциите в страната засега остава нестабилен, отбелязва Си Ен Ен. След като през февруари и началото на март новите случаи намаляха и през седмицата до 9 март бяха регистрирани по-малко от 280 000 новозаразени, в края на март те се повишиха до 507 000, а между 7 и 11 май достигнаха до малко под 300 000.
Пътниците, които влизат в Италия, все още трябва да представят удостоверение за завършен ваксинационен цикъл през последните девет месеца или за завършен цикъл с бустерна доза, който може да е отпреди повече от девет месеца.
АМЕРИКА
Координаторът за реагиране на КОВИД-19 в Белия дом д-р Ашиш Джа вчера предупреди, че САЩ ще бъдат по-уязвими от коронавируса през есента и зимата, ако Конгресът не побърза да одобри ново финансиране за повече ваксини и за лечение. В интервю за АП Джа заяви, че имунната защита на американците срещу вируса отслабва, а той се адаптира и става все по-заразен. Според експерта повечето американци ще се нуждаят от бустерни дози ваксина.
Предупреждението му бе отправено в момент, в който Белият дом заяви, че до края на тази година заразените с коронавирус в световен мащаб може да достигнат до 100 милиона, а президентът Джо Байдън нареди знамената в САЩ да бъдат спуснати наполовина в знак на почит към починалите от заболяването американци, които вече са близо един милион души.
АФРИКА
Към вчерашна дата потвърдените случаи на коронавирус в 55 африкански държави надхвърлиха 11,6 милиона, а поставените дози ваксини на целия континент бяха малко под 297 милиона, съобщи информационният портал „Ол Африка”, като се позова на американския университет „Джонс Хопкинс”.
Регистрираните смъртни случаи в Африка, свързани с коронавируса, достигнаха до 253 220, а излекувани от заболяването са около 9,72 милиона души. По последни данни най-много случаи са регистрирани в Южна Африка (3 862 165), Мароко (1 165 455), Тунис (1 041 197), Египет (515 645), Либия (501 904), Етиопия (470 833) и Кения (323 939).