Рентите от нивите, чиито собственици не са сключили договор за наем, но те се обработват от фермери, няма да се губят след третата година, в която не са потърсени, както е в момента. Такава промяна планира Министерството на земеделието с поправки в закона за земята.
От 2009 г. насам нивите, които пустеят, се разпределят служебно за обработка между арендаторите в съответното землище. Арендаторите са задължени да внасят дължимата рента от земята в извънбюджетни сметки, разкрити от кметствата. В тях парите се пазят 3 години, за да бъдат платени при поява на собственика. След този период непотърсените средства обикновено се прибират от общините заради изтекла давност.
“С поправките в закона ще запишем, че събраните ренти ще се съхраняват безсрочно в извънбюджетните сметки и общините занапред няма да ги придобиват по давност след 3 години”, заяви аграрният министър Десислава Танева, цитирана от “Труд”. По данни отпреди година на министерството на земеделието около 2 млн. собственици нехаят за земята си, а нивите, които притежават, са около 1,6 млн. декара. Практиката пък сочи, че обикновено сумите, които арендаторите внасят, са наполовина по-малки от реалната рента за декар в региона.
Готов е и нов ред за разпределение на общински и държавни ливади, пасища и мери, като тези масиви приоритетно ще се ползват от животновъди. Занапред те ще се разпределят на фермерите в зависимост от притежаваните пасищни животни.
Останалите свободни земи ще бъдат включвани в търг, в който ще могат да участват отново само животновъди. В случай че останат още свободни имоти, ще има втори търг, в който всеки желаещ може да участва, дори да не е животновъд, уточниха от аграрното ведомство. И тази година за евросубсидии ще се кандидатства само с документи, доказващи правното основание за ползване на земята, съобщи още министър Танева.