Еколози: Правителството разпространява фалшиви новини за решението на ЮНЕСКО за Пирин

Българското правителство разпространява фалшиви новини за решението на ЮНЕСКО за Пирин, заявиха от екокоалиция “За да остане природа в България”.

Решението на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО за Национален парк Пирин, което беше прието, казва на българското правителство да спазва законите, да изпълнява решенията на българския съд и преди каквото и да е развитие в националния парк, да прави екологична оценка. Това решение е унизително, а не повод за гордост за управляващите. Валери Симеонов с невиждан досега политически натиск успя да накара Комитета на ЮНЕСКО да оттегли категоричното експертно обвиняване към българското екоминистерство за неизвършените досега екологически оценка на изменението на настоящия и на новия план за управление на Пирин. Същевременно не беше променено твърдото мнение на ЮНЕСКО за необходимостта от тези оценки, коментира коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“.

Коалицията „За да остане природа в България“ изразява своето възмущение от фалшивите новини на българското правителство:

Комитетът на ЮНЕСКО по никакъв начин не е разрешил строителство в Национален парк Пирин, нито е позволил разширяването на ски инфраструктурата.

Комитетът на ЮНЕСКО никъде не заявил да не се извършва екологична оценка, а да се оценяват парче по парче всички инвестиционни предложения за нови ски съоръжения.

Българското правителство е похарчило огромен обществен ресурс, за да убеждава международната общност чрез 11 държави извън Европейския съюз за необходимостта от по-нататъшно унищожаване на Национален парк Пирин в интерес на икономически кръгове, скрити зад офшорни компании, накратко – олигархия. А българското правителството можеше да служи за пример за отговорно отношение и за опазване на природното наследство на Пирин в интерес на цялото общество.

Ето защо коалицията „За да остане природа в България“ за пореден път настоява за оставката на вицепремиера Валери Симеонов и министъра на околната среда и водите Нено Димов. За това настояваме още от първите протести в защита на Национален парк Пирин след правителственото решение от декември 2017 г.

Комитетът на ЮНЕСКО настоява за спешно провеждане на екологична оценка на всякакъв вид развитие в Национален парк Пирин и прилагане на стратегическо планиране, а не решения на парче. Тази екологична оценка трябва да включва и специфична оценка на потенциалните въздействия върху „изключителната световна ценност на обекта“, включително на потенциално развитие в обекта или неговата буферна зона (тя включва ски зоните Банско и Добринище).

Комитетът на ЮНЕСКО посочва, че за устройството на територията във връзка с промените в действащия план управление на Национален парк Пирин от декември 2017 е необходимо спешно да се направи екологична оценка, преди да се одобряват каквито и да е било нови дейности и проекти за развитие в буферната зона на обекта (тя включва ски зоните Банско и Добринище).

Също така препоръчва България да не пристъпва към каквито и да е други промени в действащия план за управление на Национален парк Пирин, докато не приключи процедурата за екологична оценка на неговия новия план за управление, който в момента е в съда.

Комитетът на ЮНЕСКО отказва да вземе решение по валидността на промените от декември 2017 г. в действащия план за управление на парка и оставя съда в България да реши този казус.

ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ..

Последвайте ни...

81,580Последователикато
1,538последователиследвам
507абонатиабонирам

Най-новите новини

error: