Каква е разликата между сухата и обезводнената кожа? Те имат много общи характеристики, но всъщност са абсолютно различни. Ето по какво се отличават:
Сухата кожа се наследява генетично. Временното възникване на сухота на кожата може да е свързано с хормонален дисбаланс или с ниска активност на щитовидната жлеза, което пречи на изработката на кожна мазнина. Ако говорим за сухата кожа като за тип, тя не може да се промени, но видът ѝ може да се подобри с използването на подходяща козметика.
Обезводнената кожа е временно състояние и обикновено се предизвиква от външни фактори – промени във времето, неразумна диета, много алкохол или много кофеин. Всички тези причини изтощават кожата и еластичността ѝ се влошава.
Ключовата разлика е в това, че на обезводнената кожа не ѝ достига влага. Дори мазната кожа може да се обезводни, но за щастие, проблемът е временен и се решава с козметични процедури и професионална грижа за кожата на лицето.
За да изберем оптималната козметика за чувствителна и суха кожа, трябва да сме наясно с веществата, които ѝ влияят добре. Това са аминокиселините и ненаситените мастни киселини, млечната киселина, минералните вещества и липидите. Подходящи са продуктите на Уриаж за суха кожа.
Сухата кожа е тънка и за нея са характерни честите сърбежи и чувството за стягане. Тя се бели и се нацепва. Текстурата на кожата е плътна и бръчките са тънки и многочислени. Тази кожа изглежда нееластична и обезводнена. Повече от всеки друг тип кожа, сухата подлежи на преждевременно стареене, а притежателката ѝ усеща постоянен дискомфорт. Характерно за сухата кожа е недостатъчното съдържание на основни мастни киселини, а това води до нарушения в междуклетъчните връзки на роговия слой. Едновременно с това отслабва липидната част в защитния слой на кожата. Бариерните ѝ функции са нарушени и влагата се изпарява много бързо. Сухата кожа бързо губи гладкия си вид. При много сухата кожа проблемите са още по-драматични. Тя се бели и е уязвима и на всякакво външно влияние.