Проект „Съвместни изследвания с цел практическо приложение за опазване на природните ресурси и околната среда в граничния регион между общините Пехчево и Симитли” е финансиран по договор № RD-02 -2 9-159/2 3.07.2 012 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ от Програма за трансгранично сътрудничество ИПП България – Бивша Югославска Република Македония. Ref.: 2007CB16IPO007-2011-2-106. Проектът, на обща стойност 99 294,74€, община Симитли изпълнява съвместно с македонската община Пехчево, която е водещ партньор.
Проектът бе представен пред обществеността в Симитли на конференция, в присъствието на партньорите от община Пехчево. На стартиращата конференция присъстваха екипът на проекта от македонската община и съветникът на кмета по икономическите въпроси Ясминка Андоновска. Кметът на община Симитли Апостол Апостолов отбеляза, че екипът му има богат опит в изпълнението на проекти по програмата за трансгранично сътрудничество България Македония, която програма открива и занапред нови възможности за инвестиции и сътрудничество. Двете страни се договориха да търсят подходящите варианти за нови инвестиции с евросредства, които могат да се реализират в партньорство между община Пехчево и община Симитли.
По проект „Съвместни изследвания с цел практическо приложение за опазване на природните ресурси и околната среда в граничния регион между общините Пехчево и Симитли” се очаква след една година населението и администрацията в община Симитли и съседите от македонската Пехчево да разполагат с подобрени технологии за опазване на околната среда и природните ресурси.
Целта на проекта е да се подсили капацитета за опазване на природните ресурси и на околната среда в трансграничния регион на територията на общините Пехчево и Симитли, чрез използване на високи информационни технологии, Географски Информационни Системи, GPS и сателити данни.
За изпълнението на проекта, в рамките на една календарна година предстои извършване на инвентаризация на природните ресурси на територията на двете общини в ГИС среда и разработване на ГЕО – база данни ; Оценка на гео и ландшафтните ресурси, климатичните ресурси, водните ресурси и горските ресурси на територията на двете общини; Създаване на система за съвместно сътрудничество, координация, обмен на информация и опит за природните ресурси на територията на двете общини; Оценка на природните ресурси, както и определяне на области от трансграничния регион със забележителни или уникални природни характеристики като потенциални защитени територии; Изграждане на мрежа за защита на природните ресурси в ГИС среда и мониторинг на естествените рискови процеси в областта на горските пожари, наводнения, силната ерозия и свлачищата; Организиране на информационни и образователни семинари за използване на ГЕО-база данни и нейната поддръжка; Закупуване на оборудване и ГИС софтуер за създаване и поддържане на ГЕО-база данни.
След година, на база постигнатите резултати с финансовата подкрепа на Програма ТГС България-Македония 2007-2013 общините партньори ще бъдат с повишен капацитет за използване на Географски Информационни Системи с цел предотвратяване на природни бедствия, ще бъде повишена информираността на местното население за опазване на околната среда.
Гражданите в двете общини са тези, които пряко са засегнати от последствията на природните бедствия. Проектът ще повлияе положително на слабата информираност и осведоменост по отношение на околната среда, което се определят като слаби страни на трансграничния регион.
Резултатите от проекта ще бъдат в полза и на екоорганизациите. Инвентаризацията на природните ресурси и използването на високи информационни технологии ще помогне на еко-организации да подобрят създаването и изпълнението на проекти чрез използването на разработените ГИС база данни.
Пряк ефект изпълнението на проекта ще има и за горските стопанства от двете общини, които ще имат достъп до система базирана на ГИС за мониторинг на горски пожари – динамичен диапазон, честотата на поява, продължителността и оценка на щети.
Снимка: Община Симитли