6758 преподаватели са напуснали системата на средното образование през миналата година. Броят им значително надхвърля очакванията на просветното министерство. Това показва отчетът на националните програми в средното образование за 2015 г., публикуван вчера. По доста от мерките от МОН отчита преизпълнение на заложените показатели, без обаче да се уточни какво се крие зад цифрите и сухите констатации, пише “Сега”.
При заложено изплащане на обезщетения на 4600 педагогически и 1900 непедагогически кадри, реално средства са изплатени на 6758 преподаватели и 2335 други служители. Тези суми се покриват чрез програмата “Оптимизация на училищната мрежа”. Традиционно тя поглъща 1/2 от средствата за всички програми, а за тази година бюджетът й е с 5 млн. лв. повече (общо около 25 млн. лв.). 37 училища и 14 детски градини обаче ще трябва да връщат получени пари за обезщетения заради превишаване на отчетените разходи.
По мярка “Без отсъствия” (с бюджет от 1 млн. лв.) е посочено, че са класирани всички 144 подадени школски проекта и въпреки че до момента са разпределени само 75% от средствата, от МОН бодро рапортуват положителните резултати: разработени са и приложени училищни мерки за намаляване на отсъствията, повишена е мотивацията на директорите за реално отразяване на ученическите отсъствия, намалели са неизвинените отсъствия в училище и др. Конкретни данни за броя на неизвинените отсъствия обаче, поне за избрани училища, в отчета липсват. По мярката “Без свободен час” пък е отчетено, че са осигурени възнаграждения за 27 хил. заместващи учители при планирани 30 хил. души. Общият брой на часовете с осигурено заместване по мярката са 270 664 при планирани 250 000 часа.
Вместо планираното участие на 4600 ученици от прогимназиален етап в допълнително обучение по български, математика, природни и обществени науки, по въпросната мярка са обхванати над 6 хил. младежи. Тук отчитането на дейностите е предвидено за 30 август т.г.