С над 50 процента се е увеличила смъртността при пчелите у нас през тази година, твърдят собствениците на кошери, предава БНТ. Според тях причината за това е неконтролираното използване на пестициди и невъзможността на държавата да се се справи с този проблем.
Николай Куменов е председател на Федерацията на българските пчелари. В бизнеса е от 10 години. Толкова висока смъртност при пчелите каквато има сега не е виждал никога. Смята, че връзката между пестицидите и загубите при кошерите е очевидна.
„Като цяло за страната 60-70% смъртност, като в отделни райони има и 100 % смъртност, като това са кошери на дългогодишни пчелари, които знаят как да се грижат за тях”, коментира Николай Куменов.
ЕС е на крачка от въвеждането на пълна забрана за неоникотиноидните пестициди, в същото време България позволи контролираната им употреба.
В продължение на две години Европейската комисия налага мораториум върху използването на тези препарати. Законодателството обаче допуска употребата им чрез т. нар. дерогация. Срокът за използването им у нас е в рамките на 60 дни от датата на издаване на заповедта, тоест от 27 март до 27 май 2017-та година.
Употребата на препаратите е разрешена поради загуба с 30 на 100 от насажденията на царевица и слънчоглед във времето, в което семенната не са били третирани с неоникотиноиди.
„Ноември месец ще излезе окончателният доклад на ЕФСА за вредното влияние на неоникотиноидите, този доклад ще бъде предоствен на ЕК и оттам ЕК ще вземе съответни решения дали да продължи забраната, дали да разреши”, обясни Куменов.
Друг проблем е пръскането с пестициди, пчеларите твърдят, че никой не ги предупреждава кога ще се извършва обработката на насъжденията и това е още една причина за големите загуби при пчелите. Те опрашват над 70% от всички растения на земята, ако изчезнат и храната ни ще намалее с този процент.