До края на ноември Инспекцията по труда е установила 4117 нарушения на трудовото законодателство при 839 проверки в 586 проверени лечебни заведения в цялата страна. Повече от 2/3 от нарушенията – 2815 броя, са свързани с трудовите правоотношения, останалите касаят осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд. За отстраняване на констатираните нарушения са приложени общо 4046 бр. принудителни административни мерки (задължителни за изпълнение предписания). Съставените актове за установяване на административни нарушения са общо 106 бр., като само три от тях са за нарушение на нормите по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.
Проверките са доказали, че най-сериозни в сектора са проблемите с работното време и почивките – с тях са свързани почти половината от установените нарушения в областта на трудовите правоотношения. С възникването им са свързани около 10% от нарушенията от този вид. Но дори и те се допускат с цел да се заобиколят наложените от законодателството ограничения за полагане на извънреден труд, регламентите за осигуряване на задължителна междудневна и седмична почивка и разпределението на работното време.
Най-разпространена е практиката със сключване на граждански договори, с които се прикриват трудови правоотношения. По силата на тези граждански договори се заплаща положеният в нарушение извънреден труд. Гражданските договори се използват и за въвеждането на 24-часови смени, които са забранени, тъй като не позволяват осигуряването на задължителната според Кодекса на труда 12-часова междудневна почивка. В тези случаи служителите работят 12 часа по трудов договор и след това още 12 часа по граждански, макар че имат установено работно време и работно място, което по същество е прикриване на трудово правоотношение.
Има констатирани лица с по два трудови договора на пълен работен ден, обикновено с големи болнични заведения, което само по себе си е недопустимо. Въпреки това същите лица имат сключени и граждански договори, с които по същество се прикрива трудово правоотношение. В тези случаи контролните органи на ИА ГИТ не могат да приложат законовите си правомощия и да обявят трудово правоотношение, тъй като ще узаконят полагането на труд повече от 12 часа на ден при нарушаване на междудневната и седмичната почивка. Инспекторите по труда могат да наложат единствено административна санкция на работодателя, допуснал нарушението.
Проверките показаха още една порочна практика в лечебните заведения – при разпределението на работното време да се планира извънредният труд за оказване на медицинска помощ, с аргумента, че той е разрешен от Кодекса на труда. Кодексът на труда обаче допуска само по изключение извънреден труд за оказване на медицинска помощ, т.е. когато заради непредвидими обстоятелства не е имало как работата да бъде завършена в законоустановеното време.
В случая с планирането на този вид извънреден труд се създава впечатление, че причината за полагането му не е допълнителни дейности или работа, която не е могла да бъде завършена в законоустановеното работно време, а липса на достатъчно персонал. Поради липсата на достатъчно специалисти, които да работят във всяка смяна, се налага част от персонала да поема допълнителни смени или да работи извън работното време на граждански договори.