Няма превишение на нормите на тежки метали във водите на река Драговищица. Това каза днес министърът на околната среда и водите Нено Димов на брифинг, на който заедно с кмета на Община Кюстендил Петър Паунов представи информация за състоянието на трансграничната река Драговищица, приток на река Струма.
„Последните данни от замерванията в българския участък от 15 декември показват, че няма превишения на нормите. Проследени са показателите олово, кадмий, никел, цинк, живак, цианид. Правени са и две извънредни замервания – на нивата на арсен, цинк, мед, желязо и манган, които също са под нормите. На практика от 2016 г. всеки месец се правят замервания на над 59 показателя за замърсявания на водите в реката и до момента в българския участък няма превишения“, заяви министър Димов. Той подчерта, че българската страна следи ситуацията и това което става с нашите сънародници в Западните покрайнини. По-рано днес министър Димов и кметът Паунов са информирали министър-председателя Бойко Борисов за ситуацията в района на река Драговищица.
Министър Нено Димов обясни, че става дума за проект за пилотна инсталация за извличане на мед и цинк от полиметални руди, за който българската страна е била уведомена от сръбската на 22 август 2016 г. Още през октомври същата година България е поискала да бъде включена в процедурата по ОВОС в трансграничен контекст, но не е получила отговор от сръбската страна. Нено Димов добави, че Конвенцията за ОВОС в трансграничен контекст дава възможност при изграждане на пилотни инсталации, до 2 години да не се прави подобна процедура. „След като през октомври 2018 г. този срок изтече, изпратихме две писма. Първото е до колегата в Министерството на околната среда на Сърбия с искане за информация за напредъка на проекта и документация за него – това е инициираща стъпка за участието ни в по-нататъшните процедури. Второто писмо е официалната нота чрез МВнР с искане за информация за качеството на водите на сръбска територия и за разрешението за осъществяваните дейности“, каза още министър Димов. Той добави, че и двете писма са получени и се очаква отговор в началото на следващата година.
„Успоредно с тези мерки сме в непрекъснат контакт с европейския народен представител Ангел Джамбазки, който постави въпроса на европейско ниво и беше сезиран комисарят по околна среда Кармену Вела“, съобщи министърът. От своя страна Кармену Вела е поел ангажимент да постави въпроса пред сръбската страна от името на ЕС през март 2019 г., когато ще се проведе политически дебат ЕС – Сърбия.
Министър Димов заяви категорично, че са предприети всички възможни мерки и от гледна точка на българския участък няма основание за притеснения. Въпреки това МОСВ продължава да следи ситуацията чрез Басейнова дирекция в комуникация с местната власт.
„До този момент нямаме основание за притеснение. Всички компетентни органи са запознати, всички представители на местната власт в региона работят, информиран е и консулът на България в Ниш Едвин Сугарев, работим съвместно с неправителствения сектор. Отговорите от сръбска страна очакваме да доведат до спазване на всички екологични норми, включително необходимостта от пречиствателно съоръжение“, каза кметът Петър Паунов.