Кукерите от Ябълково, Турия, Чарган и Кабиле се раздадоха на фестивала в Симитли.
Сурвакарска група към читалище “Зора – 1948” с. Ябълково, общ.Кюстендил с ръководител Бисер Златков, се състои от 70 участници / 35 мъже, 15 жени и 20 деца/. Сурвакарската група към читалище “Зора – 1948” с.Ябълково е създадена през 1956 година. Дейността й е била малка.
В последните години тя е възродена от малка група ентусиазирани младежи, които в момента наброяват над 130 човека. Групата е една от малкото в Кюстендилската община и радва хората с редицата си успехи и многобройните си награди по фолклорните фестивали на страната.
Сдружение „Турийски кукери“, село Турия e с ръководител Христо Петров. Броят на участниците в нея е 35 /25 мъже, 5 жени и 5 деца/.
В село Турия един от най-очакваните обичаи са кукерските игри. Те водят началото си далеч в миналото и са свързани с много легенди. Кукерските игри се провеждат в края на зимата, на християнският празник – Сирни Заговезни. Провеждат се ежегодно още от XIXв. та и до сега. Старците са облечени с тесни бричове, с бели навуща стегнати с връви и пъстро елече. На кръста е „дюзена“ наниз от хлопки и тучове, чиито звук се превръща в кънтяща мелодия по време на танца. В ръката си държат дървена сабя, наричана калъчка. Лицата са покрити от колоритни маски,наречени „сурати“ пришити към козя кожа,оформена като островърха качулка. Там горе на върха развява булото си парцалена кукла наричана – булка.
Кукерска група при НЧ „Просвета 1928” с. Чарган, община Тунджа е с ръководител Неделчо Стоянов . Броят на участниците в нея е 50 /39 мъже, 6 жени и 5 деца/.
Читалище „Просвета 1928” с.Чарган има изградени традиции в организацията и провеждането на кукерски празници. В село Чарган кукеров ден се играе между сирни и месни заговезни /месец февруари/,когато започва пробуждането на природата за ново оплождане, раждането на ново начало и нов живот.
Играе се за да бъдат прогонени злите духове, за да има здраве и много берекет, затова се влиза във всяка къща.С това са свързани отделните фрагменти от обичая – бръснене на стопанина, пристъпване от мечката и др. Посрещането на кукерите с хляб и вино подчертава щедростта и гостоприемството на българина. Заораването и засяването е друг момент от обичая. Той символизира пробуждането на природата и нейната готовност за раждане на повече блага и берекет.
Kукерска група при НЧ „Напредък – 1930 г.” с.Кабиле, Ямбол с ръководител Димитър Райчев се състои от 40 участници.
Взема участие във всички общински, регионални и международни кукерски празници.
-Лауреат от всички национални събори в гр.Копривщица
-Лауреат от 6 –ти републикански фестивал в гр.Сливен.
-Лауреат от 1-ви Тракийски събор в гр.Хасково
-Лауреат от международен фолклорен фестивал-гр.Бургас
-Лауреат от международен фестивал гр.Стражница-Чехословакия
-Участник в международен панаир в гр.Рейн-Франция.
-Лауреат и носител на „Златна брадва”,от гр.Закопане-Полша