По инициатива на Министър-председателя на Република България Бойко Борисов се проведе обществена консултация за Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за горите, одобрен от Министерски съвет и внесен в Народното събрание.
Значимостта на срещата е показателна от присъствието на 62-ма души. На нея присъстваха Нона Караджова Министър на околната среда и водите, Трайчо Трайков Министър на икономиката, енергетиката и туризма, Мирослав Найденов Министър на земеделието и храните, Свилен Нейков Министър на физическото възпитание и спорта, Любен Татарски Председател на комисията по регионално развитие и местно самоуправление, народни представители, кметове на планински общини, сред които кметовете на Разлог Красимир Герчев и на Банско Георги Икономов, изпълнителния директор на Дирекция „Гори” Красимир Каменов, НГК “Природата за хората и регионите”, НПО и екологични организации .
„Държавата твърдо демонстрира решимост за промяна в закона за горите. Подготвените промени подпомагат развитието на туризма като цяло. Това касае всички зимни курорти, тук включвам и „Кулиното”, за който имаме планове да се развива. Моето мнение и становище е, че именно икономическото развитие ще доведе до още по-голяма екологична обвързаност на хората и опазване на околната среда. Както знаем преди години, в Разлог нямаше никаква икономика, хората извършваха масова сеч без да питат дали е парк, резерват или гора. Икономическото развитие поражда и екологично равновесие и именно това трябва да се следи. Не виждам притеснения в предложените промени в закона за горите и категорично ги подкрепям. Това е стъпка към улеснението на развитие на зоните за ползване. Всеки проект ще продължи да минава през необходимите съгласувателни процедури на Министерството на околната среда и водите.”, коментира инж. Красимир Герчев кмет на Община Разлог след проведената среща.
Министър Мирослав Найденов посочи, че първоначалният вариант на законопроекта, приет през месец април е съдържал текстове, които са обект на дискусия. „Тогава се поддадохме на лобизъм от страна на екоорганизациите. Поддадох се в последен разговор на техния лобизъм и оттеглих еднолично текстовете, които в момента са обект на дебата.”, каза министъра на земеделието и храните. „Измененията по никакъв начин не могат да бъдат свързвани с каквато и да било опасност за природата и горите”, коментира министър Нона Караджова. Министър Свилен Нейков твърдо подкрепи и подчерта положителната роля и значение на промяната в законопроекта за развитието на спорта и рекламата на България. Шефът на комисията за регионално развитие и самоуправление Любен Татарски изложи вижданията си и настоя за промяна в Закона за горите.
По време на срещата се коментира въпроса как за изграждането на електросъоръженията, за тръбопроводи и газопроводи няма проблеми, а за лифтовете има проблеми. Измененията в закона за горите ще създаде ясни, регламентирани отношения между държавата и ползвателите на горски територии за целите на ски туризма. Ски туризмът е структуроопределящ отрасъл за много планински региони и той се нуждае от ясна законова легитимост. С промените се създават условия за развитие на отрасъла и климат за инвестиции в регионите, а контролът е гарантиран от действието и спазването на редица други нормативни актове: Закон за околната среда, Закон за защитени територии, Закон за биоразнообразието, ЗУТ и др.