Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.
За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект, чийто първи етап е на финалната права.
“Това, което успяхме да направим е да консервираме по-голямата част от структурите, открити от археолозите, друго важно е, че успяхме да изградим достъпна туристическа инфраструктура, разказа за “Рано в неделя” ръководителя на проекта Катя Стоянова.
“В момента обектът е на 80% достъпен. Всичко най-интересно от него може да се види по изградените пешеходни пътеки, наблюдателни площадки, възможности всичко това да се разгледа и от високо, каза още Стоянова.
Само преди дни Хераклея Синтика отново беше отворен за посетители. “Има поставени и силиконови фигури, нещата открити тук са в голямата си част автентични, затова се постарахме да не надграждаме с изкуствени обеми – това е като нашата политика за опазване на този обект.
“Това, което правим в базиликата е сценография.
Ние разказваме историите от Хераклея Синтика чрез методите на съвременното експониране, показваме строително скеле от римско време и сме представили момента от възстановяване на базиликата от първото земетресение, преди второто фатално за града, показваме какви са били строителните технологии тогава на римски архитекти и строители”, допълни още Катя Стоянова. Тя разказа и какви са били подготвените събитията в градската базилика на Хераклиея Синтика досега и какви бъдещи планове имат.
Катя Стоянова поясни още, че колонадата е направена достоверно по проучвания на археолозите, тя е от оригинални колони, паднали при земетресението и намерени тук на място и техни копия, изработени от мрамор, добиван от същата кариера, където се установи, че са добивани материали за тези колони, каза Стоянова за БНР.