Фонд за дивата флора и фауна реализира проект, който да запази разнообразнието на животинските видове в дефилето.
Много видове изчезват заради човешката дейност и променящата се околна среда и затова ФДФФ работи за възстановяването им, казват изпълнителите на проекта. „Причината да стартираме този проект е че Кресненския пролом е място с богато биоразнообразие с над 147 вида птици, някои от тях са световно застрашени”, казват от ФДФФ.
Целта пред еколозите е за намаляване на преките и индиректни заплахи на грабливите птици в Югозападна България; възстановяване на популации на емблематични за района видове; поддържане и подобряване на местообитанята за хищни птици, влечуги и бозайници в Натура 2000.
Чрез проект „Живот за Кресненското дефиле” от фонда са категорични, че ще разрешат някои от основните проблеми за дивите животни в района на Кресненското дефиле чрез обезопасяване и защита на естествената среда на обитателите, сред които обезопасяване на електрически стълбове, където птиците предпочитат да кацат и често стават жертви на високото напрежение, например.
В изпълнение на проекта ФДФФ реализира следните дейности:
От Испания се доставят белоглави лешояди, които привикват известен период в клетка в землището на село Ракитна докато свикнат с района и биват освобождаване в природата. Те се оборудват с предаватели, които излъчват и така се проследява движението на птиците.
За да се създаде повече достъпна храна на лешоядите и за да се управляват успешно пасищата, като важни местообитания, ФДФФ създава и управлява ферми от примитивни, пригодени за района породи овце, кози и говеда.
Еленът лопатар е изчезнал много отдавна от територията на България, но напоследък е възстановен на много места. Поради малкия брой диви тревопасни в района включително този вид е върнат, като подходящ за това местообитание.
„Най-добрата естествена защита за стадата срещу хищници са работещите овчарски кучета. За да намалим конфликта между стопаните и вълците ФДФФ им дарява овчарски кучета отгледани във фермите на организацията”, казват още от ФДФФ и допълват: „За да стимулираме хората да вземат мерки, за да си опазят стадата по природосъобразен начин от хищници ние разработихме Компенсаторна програма за щети от хищници. В която възстановяваме убитите от хищници животни и ги заменяме с живи такива от нашето стадо.” В момента се изгражда и размножителен център за хищни птици в село Ракитна.