Дългочаканият доклад на БОРКОР само потвърди печално известната истина – обществените поръчки са най-голямата хранителна среда за корупция по високите етажи на властта. Според Борис Ячев, зам.-председател на партия НИЕ, още преди година различни неправителствени организации изнесоха далеч по-фрапантни данни от тези на БОРКОР – над 150 000 е броят на корупционните сделки средномесечно, като болшинството от тях са свързани с обществените поръчки.
Срещу бюджет от над 16 милиона лева и близо двегодишна „усърдна” дейност, БОРКОР откри 300 слаби места в сферата на обществените поръчки. Освен че са отдавна известни, това още веднъж потвърждават спешната необходимост от промяна в законодателството в тази насока. „Нивото на корупция за 2012г. в България е най – високото за последните 10 години. По
– високо е било само в периода 1998 – 1999г.”, заяви Ячев. „Трябва да обърнем внимание на хранителната среда на корупцията.
Тя се подхранва, както законодателно, чрез прилагането на един сбъркан закон, като Закона за обществени поръчки, така и от липсата на наказателни дела срещу корупцията по високите етажи на властта и недоведените до край знакови дела по обвинения за срастването на държавната власт и частни интереси”, категоричен е зам.-председателят на НИЕ. Абсолютно задължително е управляващите, в това число и опозиционните партии, представени в парламента, да преразгледат и подобрят законодателството в областта на обществените поръчки.
То бе прието набързо през 2006г., когато България бе на прага на своето еврочленство. Още тогава стана ясно, че този закон няма необходимия „капацитет” да отговори на всички предизвикателства, свързани с обществените поръчки. И сега, 7 години по-късно, страната ни се нуждае от ново, модерно и добре действащо законодателство и администрация в тази насока. Това е предизвикателство не само пред управляващите, но и за опозиционните партии в Парламента.