Католическият свят се прощава с папа Франциск в събота, 26 април. Церемонията ще започне в 10:00 ч. местно време (11:00 ч. българско) на 26 април в базиликата „Свети Петър“ във Ватикан.
88-годишният Франциск почина на 21 април от инсулт, по-малко от месец след като се завърна у дома след 5-седмичен престой в болница, борейки се с двустранна пневмония.
Папата, роден в Аржентина, който отдавна страдаше от влошено здраве, пренебрегна съветите на лекарите, като се появи публично на Великден, 20 април. Това беше последната му публична изява.
От цял свят пристигнаха съболезнования за смъртта на Франциск, енергичен реформатор, който в продължение на 12 години като пример за 1,4 милиарда католици в света защитаваше хората от периферията на обществото.
Той използва последната си реч, за да се противопостави на онези, които подбуждат „презрение към уязвимите, маргинализираните и мигрантите“.
От Ватикан съобщиха, че за погребението са потвърдени 130 чуждестранни делегации, сред които аржентинският президент Хавиер Милей и британският принц Уилям, много от които започнаха да пристигат рано сутринта на 25 април. Президентът на САЩ Доналд Тръмп и съпругата му Мелания ще присъстват на погребалната церемония. Българската правителствена делегация е водена от министър-председателя Росен Желязков.
Над 150 000 души са отдали последна почит на понтифика до 25 април.
Дървеният ковчег, в който папата лежи с червен навущар, бяла митра и черни обувки, с броеница, увита около пръстите му, се затваря на церемония в 20:00 ч. (21:00 ч. българско време).
Очаква се на погребението да присъстват повече от 50 държавни глави и 10 монарси, както и около 200 000 опечалени.
Ковчегът на Франциск ще бъде откаран за погребение в любимата му църква – папската базилика „Санта Мария Маджоре“ в Рим.
Катафалката ще премине по римската улица Fori Imperiali, където се намират древните храмове на града и покрай Колизеума.
По маршрута ще бъдат поставени големи екрани, на които ще се наблюдава церемонията, заяви министърът на вътрешните работи Матео Пиантедоси.
Папата бе защитник на бедните и група „бедни и нуждаещи се“ ще бъде в „Санта Мария Маджоре“, за да посрещне ковчега, съобщиха от Ватикан.
Той ще бъде погребан в земята, а на гроба ще бъде изписана само една дума: Франциск.
Хората ще могат да посещават гроба от 27 април сутринта. След погребението всички погледи ще се насочат към процеса на избор на наследник на Франциск.
Кардинали от цял свят се завръщат в Рим за погребението и конклава. Те се срещат всеки ден, за да договорят следващите стъпки, но все още не са обявили дата.
Люксембургският йезуит Жан-Клод Холерих, който беше близък съветник на Франциск, каза, че конклавът вероятно ще започне на 5 или 6 май – непосредствено след 9-дневния траур, обявен от Светия престол, който приключва на 4 май.
Право на глас имат само тези кардинали, които са под 80-годишна възраст. Те са около 135.
Италианският кардинал Пиетро Паролин, който беше номер две след Франциск, е фаворит, пише италианската преса.
Той е поставян пред филипинеца Луис Антонио Тагле, почетен митрополит на Манила, следван от ганайския кардинал Питър Търксън и Матео Дзупи, архиепископ на Болоня. /БГНЕС