С настъпването на дъждовните, но и на топлите периоди се наблюдава най-голям процент на забили се кърлежи, било то върху домашните любимци или дори върху хора, тъй като тогава е най-активният им период. Вредите от тези ектопаразити може да са много сериозни и за това е добре да се вземат превантивни мерки.
Много онлайн и физически магазини предлагат продукти за защита от кърлежи. Но какво да правим, ако вече са се забили и какво да предприемем за тяхното безопасно вадене?
Какво трябва да знаете за кърлежа?
Той е малък паякообразен паразит. Храни се, чрез кръвосмучене от птици и бозайници, а понякога земноводни и влечуги. Има четири чифта крачета. Задните крайници са снабдени с власинки, а предните с вендузи.
Тези паразити, най-често се прикрепят за влажни и топли места по тялото. Предпочитат горите и тревите, където причакват жертвите си, ориентирайки се по топлината. Впиват се чрез хоботчето си, като по този начин смучат кръв.
Ако имате съмнения за ухапване от паразита или ако намерите такъв върху по меките части на тялото ви, обърнете се към лечебно заведение, където да извършат ваденето му. Тези вредители не са за подценяване, тъй като в някои от случаите може да бъдат преносители на болести.
Какви инфекции може да причини ухапването от кърлеж?
Процесът на впиване в тялото на ектопаразита обикновено не се усеща и затова често остава незабелязан. Кърлежите са преносители на микроорганизми, които са причина за развитие на различни заболявания, инфекции и алергии.
Сред по-често срещаните, с които може да се заразите, са:
- Лаймска болест – често срещана инфекция, която може да бъде предадена върху човека. Симптомите може да имитират редица други заболявания. При тази зараза има няколко стадия на развитие. Засяга кожата, ставите, сърцето и нервната система. Може да се разпознае като се наблюдава дали се формира разширяващ се червен кръг на ухапаното място;
- Марсилска треска – причинител е кучешкият кърлеж. Характеризира се с червено петно, на мястото на ухапването, с черна точка в центъра. Заболяването протича, първо с едър обрив по цялото тяло, включително стъпалата и дланите. При нелекуване може да се стигне до увреждане на черния дроб, бъбреците, нервната система, както и до поява на кръвоизливи;
- Ку-треска – гостоприемници и носители на заразата са селскостопанските животни. При хората най-често е причинена от консумация на заразен продукт. В повечето случаи заболяването преминава без значими симптоми, но в някои случаи се усещат неразположения, наподобяващи настинка, развитие на пневмония, а при по-сериозните случаи се засяга черният дроб.
Човек се заразява с някоя от посочените болести, когато е бил ухапан от инфектиран паразит. Това налага провеждане на лечение, след ваденето му. Общите симптоми при трите заболявания наподобяват общо неразположение, съпътствано от отпадналост, болки в мускулите, главоболие, температура.
Начини за вадене на кърлеж
Всеки обича разходките в планината през лятото, но много малко хора се замислят за опасността от кърлежите и тяхното ухапване. Много важно е навременното и внимателно вадене, което да възпрепятства появата на инфекция. След като сте установили наличието на ектопаразита, прикрепен към вас, някой близък или домашния ви любимец, трябва да действате прецизно.
Има два начина за ваденето му, след като ви е ухапал:
- С помощта на пинсета
С върха на пинсетата, се стремите да го захванете максимално близо до кожата. Трябва внимателно да го издърпате, за да не се разкъса и да остане част от него подкожно, което крие рискове за вашето здраве при ваденето. Ако това се случи, потърсете медицинска помощ.
2. Чрез уред за вадене на кърлежи
Инструментът за отстраняване на вредителите изглежда като химикалка, с помощта на който издърпвате и го вадите. С цел предпазване и безопасност, трябва да бъде направена дезинфекция на уредите за вадене преди боравенето с тях. След отстраняването на вредителя от кожата, мястото трябва да бъде почистено със спирт. Независимо към кой метод се придържате, специалистите препоръчват да използвате овлажнител, който да приложите локално върху ухапването.
След премахването е възможно да има сърбеж и зачервяване на мястото, на което е бил. Трябва незабавно да се посъветвате с лекар, ако забележите оток, повишена телесна температура, наличие на обрив или болка.
Най-безопасно е ваденето да бъде извършено от медицинско лице. Освен това, паразитът трябва да се занесе за изследване, за да се установи дали е преносител на болести. Така ще може и навременно да разберете дали не сте заразени с някоя от изброените зарази и да се приложи бързо и адекватно лечение.