Охлаждане на пазара на недвижими имоти очакват експертите през следващата година. Тендецията вече се забелязва. Прогнозите са догодина в София цените на жилищата да паднат с 10%. Динамиката на цените и решенията, взимани от централните банкери, ще определят и размера на жилищните кредити. В строителния бранш пък се надяват инфлацията да бъде овладяна в следващите месеци.
Намаленото търсене и изоставане на ръста на доходите от ръста на цените на имотите натискат цените надолу, но в същото време поскъпналата строителната продукция и разходите на труд тласкат цените нагоре. Най-скъпите имоти на квадратен метър са в района на Докторската градина, кварталите “Изгрев” и “Яворов”. Но в голяма част от София средните цени не падат под 1000 евро на квардат, подобна е ситуацията и във Варна и Пловдив, макар цените да са малко по-ниски, информира БНТ.
Спад в цените на жилищата в София с около 10% спрямо нивата от третото тримесечие на тази година очаква главният икономист в една от водещите банки.
Някои хора ще отложат закупуване на жилище с около година, прогнозират агенции за недвижими имоти. Това обаче няма да пренасочи тези хора към жилище под наем за постонянно.
Това обаче е позитивният сценарий за пазара. В негативния има повишаване на лихвите, лошите кредити, рецесия и дори риск от преохлаждане на пазара.
Запитванията за покупка на апартамент са се повишили с 15%, отчитат строителните предприемачи, но въпреки това сделките намаляват с 10-12%.
Инфлацията на строителните материали варира между 50 и 150% за различните строителни материали, а повишените разходи за труд влияят и на крайните цени.
Сделките на зелено се увеличават, но от строителния бранш предупреждават и за измами.