Mалкият планински град Симитли може да се окаже първото място в България, където отпадъци от пластмаса ще се превръщат в енергия. Писмо за намерение за изграждане на такава инсталация е било подписано през ноември между небезизвестния кмет на общината Апостол Апостолов и британската компания Hydrogen Utopia International (HUI). Самата технология е нова, като за първи път се очаква да бъде приложена в Полша до края на тази година.
Накратко, чрез нея пластмасови отпадъци се преработват и се превръщат в синтетичен газ. А от него може да се получат както електроенергия и пара, така и водород. Подобен проект би струвал около 25 млн. евро, а евентуалната инвестиция ще бъде направена от HUI.
Tехнологията отпадна пластмаса се подлага на термохимичен процес (пиролиза), в края на който се получава синтетичен газ, или т.нар. сингаз – смес от метан, водород, въглероден оксид и въглероден диоксид. Самият сингаз може да се използва вместо природен газ в различни индустриални процеси – например в циментовите заводи или в металургията, но от него също може да се произвеждат електроенергия и водород. А като допълнителен продукт от целия процес се получава и топлинна енергия.
Голямото предимство на инсталацията е, че може да преработва всякакъв вид пластмаса. Това позволява да се ползва както пластмаса, която не може да се рециклира, така и такава, която е към края на жизнения си цикъл, като това става, без в околната среда да се отделят “неприемливи вредни емисии”, твърдят от HUI.
За подписаното писмо за намерение със Симитли беше съобщено от самата HUI, която е осъществила контакта с общината. “Компанията ни работи само от година и се опитваме да проучим различни пазари. Симитли е ново приключение. Това беше първият град, който консултантите ни идентифицираха като потенциална локация – заради връзката му с добива на въглища, които ще трябва да бъдат заменени с чиста енергия”, каза главният изпълнителен директор на HUI Александра Бинковска за “Капитал”. Тя уточни, че все още проучват пазара и решението за изграждане на инсталацията в Симитли предстои да се вземе. Ако проектът бъде изпълнен успешно обаче, той ще послужи като демонстрация на възможностите, а надеждите са, че технологията ще може да бъде приложена и в по-големи мащаби – например в региона на Стара Загора.