С 12% се намалява приемът на студентите, чието обучение държавата смята да субсидира през следващата академична година. Това става ясно от проект на решение на МС за утвърждаване на броя на приеманите студенти и докторанти в държавните висши училища у нас за академичната 2020/21 г. През настоящата година план-приемът за държавно субсидираните студенти в 37-те държавни вуза бе 43 458 души. За догодина броят им е планиран на 38 028 души, пише “Сега”.
33 хиляди от тях са след завършено средно образование, което е с над 5 хиляди души по-малко в сравнение с тази година. Прием от 100 студенти може да обяви и още един университет – Висшето военновъздушно училище “Г. Бенковски” в Долна Митрополия.
Само 4 държавни университета ще имат шанса да приемат повече студенти от т.г. План-приемът във Висшето военноморско училище “Н. Вапцаров” е увеличен с 8%. В Националната спортна академия увеличението е минимално – от 810 на 815 души. Стопанската академия в Свищов ще може да приеме около 2% повече студенти, или общо 464 души. По-голям е реверансът към Шуменският университет, който може да приеме 4% повече студенти, или общо 1325 души.
Във всички останали вузове план-приемът на държавно субсидирани студенти се намалява. Най-драстично е орязването на бройки в Академията на МВР – с близо 40% и в УНСС – с 36 на сто. Те ще могат да приемат съответно 275 и 2454 студенти. Следват Висшето училище по телекомуникации, което ще може да приеме 34% по-малко студенти, както и още три университета, чийто план-прием намалява с по 26 на сто – Военната академия “Г. Ст. Раковски”, Икономическият университет – Варна и Бургаският университет “Ас. Златаров”. С 10 до 15% орязване на план-приема на студенти са Аграрният университет в Пловдив, висшето транспортно училище “Т. Каблешков”, Лесотехническият университет, МГУ, Университета по хранителни технологии в Пловдив, НАТФИЗ, Националната музикална академия, Националната художествена академия, СУ, ТУ-София, Тракийският университет в Стара Загора и др. От медицинските университети най-голямо е намалението на план-приема в Плевен – с 19 на сто, докато при останалите висши училища понижението е под 7%.
За разлика от държавно субсидираните студенти, младежите, които държавните ни вузове ще могат да приемат срещу заплащане, се увеличават – от около 12 800 на 16 306, което е 27% скок.
МОН предлага догодина да бъдат приети 2282 докторанти в държавните висшите училища и 326 в научните организации (180 в БАН и 54 в Селскостопанска академия). Местата за сънародниците ни от чужбина са 2000, а за студенти от Северна Македония – 150.
За издръжка на обучението на студентите и докторантите в първи курс през 2020/21 г. са планирани 117.3 млн. лв.