Първият фестивал на гайдари и кавалждии заедно с таланти от всички изкуства ще събере артисти и публика в сърцето на Родопите. Магията на планината, живописната природа и лековитите топли минерални извори ще превърнат изживяването в истински празник за душата.
Първият фестивал на гайдари и кавалджии заедно с таланти от всички изкуства ще се проведе на 20 и 21 октомври в Девин. Градът ще посрещне музиканти и танцьори, художници и занаятчии, магове и лечители, както и всички почитатели на тяхното изкуство.
В основата на идеята са два характерни за този край музикални инструмента – гайдата и кавалът. Гайдарският състав към читалище “Родопска просвета” в Девин с ръководител Емил Чолаков достигна до финала на националната селекция Живи човешки съкровища. В музейната сбирка в града се пази инструментът на даровития музикант Михаил Киряков, чиято гайда през 1917 г. спасила от разстрел осъдени на смърт войници, тъй като трогнала техните палачи. Звукът на родопската гайда омагьосва всеки, който го чуе, а инструментът става все по-популярен в цял свят. Любители на музиката от различни националности се учат да свирят на родопска гайда. Целта на организаторите на фестивала е в Девин да се срещнат музиканти, които свирят на различни видове гайди в цяла Европа и по света. Родопските гайдари ще се надсвирват с музиканти от Ирландия, Македония, Португалия, както и с инструменталисти от цяла България.
За разлика от гайдата друг традиционен родопски инструмент – кавалът, се чува все по-рядко. Целта на организаторите на събитието е да върнат интереса към вълшебния инструмент, на който според легендата по тези земи е свирил и самият Орфей.
Очаква се участие както на професионални музиканти, така и на любители. Специално място в програмата на фестивала е отредено на музиканти, които използват по нетрадиционен начин гайдата и кавала в модерна музика. Организаторите са обявили конкурс за най-атрактивно изпълнение на гайда и кавал. Видеата могат да бъдат изпращани на страницата на фестивала във Фейсбук или на имейл, а наградата за изпълнителите, които съберат най-много харесвания във Фейсбук ще бъде безплатно участие във фестивала.
Редом с музикантите на сцената и по улиците на града, които ще се изпълнят с артисти, ще се изявят и танцьори, илюзионисти, художници, занаятчии, лечители. Всеки от тях ще представи пред многобройната публика от цяла България, която се очаква за фестивала, най-доброто от своето изкуство.
Амбицията на организаторите е събитието да стане традиционно и през годините да утвърди Девин като средище на изкуствата на творци от цял свят. Атмосферата на фестивала ще се допълва от прекрасните природни дадености в този регион – живописната природа на Родопите, уникалните народни традиции, лековитите минерални извори и пословичното гостоприемство на хората. Участниците и публиката ще имат възможност да се включат в екскурзии до величественото Триградско ждрело, пещерата Дяволско гърло, където Орфей е зърнал за сетен път своята любима Евридика, да вземат участие в офроуд до местноттта Вълчи камък, откъдето се открива спираща дъха гледка към цялата планина, както и да се потопят в топлите минерални басейни в открития наскоро аква парк и в местните хотели.