По-строги правила се въвеждат при продажбата на горива от бензиностанциите. Възможността да се продават бензин и дизел без да се отчитат от електронните системи с фискалната памет (ЕСФП) ще бъде премахната. Това ще стане с промени в наредбата за отчитане на продажбите чрез фискални устройства, които са пуснати за обществено обсъждане от Министерството на финансите, пише “Стандарт”. В момента при проверки на обекти за продажба на течни горива се оказва, че има случаи, при които продажбите не се отчитат чрез ЕСФП, която всъщност връзва колонката за гориво директно с касовия апарат. Това се прави като се прекъсват връзките (комуникациите) между основни елементи на системата, вследствие на което са източвани и продавани горива без да се отчитат към НАП и без да се плащат ДДС и акциз.
Затова с промени в наредбата ще се въведе изискване схемата на електронната система с фискална памет на всяка бензиностанция да се одобрява предварително от НАП и Българския институт по метрология (БИМ). Ще се въведат и нови изисквания към работата на ЕСФП, съгласно които при прекъсване на връзката между отделните й компоненти работата на цялата системата ще блокира. Така, ако няма връзка между колонката за гориво и касовия апарат, цялата система ще блокира и продажбата на горива ще трябва да спре. Предварителното одобрение на системата от НАП и БИМ ще бъде необходимо за да се прецени дали е надеждна.
При извършване на сервизна дейност на фискалните устройства от техници, те ще трябва да имат уникален сервизен ключ, издаден от производител (вносител), гласят още промените. Целта е да се стопира всеки опит за неправомерно въздействие върху системите за отчитане на продажбите. А освен това във всеки един момент ще се знае кой е извършвал сервизни дейности на съответното устройство.
Промените се правят за да се прекратят продажбите на горива без да плащат ДДС и акциз.
Предложените промени в наредбата ще доведат до затягане на контрола и повишаване на приходите в хазната. Очаква се приблизително 10% ръст на приходите в бюджета от ДДС върху продажбите на течни горива, което в абсолютен размер е 117 млн. лв., пише в мотивите към наредбата. Освен това ще се ограничи нелоялната конкуренция от недобросъвестни търговци с течни горива.
По предварителни данни разходите за прилагане на новите изискания възлизат на около 500 лв. на бензиностанция или 1,75 млн. лв. за всички регистрирани в момента 3500 търговски обекта с ЕСФП, пише още в мотивите. Разходите на производителите за преодобряване възлизат на 420 лв. на една електронна система или общо 14700 лв. при одобрени към момента 35 типа ЕСФП.